03 Август, 2021
0.0257

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

Објавено во: Балкан 18 Октомври, 2020

Економистот Небојша Катиќ смета дека за време на пандемијата на коронавирусот се случува „невидена“ глобална прераспределба на богатството во светот, чии најголеми жртви ќе бидат најсиромашното население во развиените земји, како и во сиромашните земји „кои сè уште не се свесни што им се подготвува“.

Зборувајќи за порталот на синдикатите „Независност“, Катиќ рече дека го задржува ставот од пред седум месеци, дека пандемијата е „дар од рајот за западните владејачки политички и економски структури“ и дека, како што одминувало времето, тој „се повеќе бил сигурен дека не греши“. 

„Пред нас се случува невидена глобална прераспределба на богатството. Најголеми жртви ќе бидат најсиромашните слоеви на населението во развиените земји, како и сиромашните земји кои сè уште не се свесни што им се подготвува. Тие ќе мора дополнително да ги намалат веќе мизерните јавни трошоци и ќе продадат сè што им останува за да се ослободат од долгот. Ми се чини дека за тоа во Србија сè уште нема свест“, рече тој.

фото и извор: N1

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час