25 Април, 2024
0.0260

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

Објавено во: Економија, Свет 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Се очекува Европската централна банка повторно да ги замрзне каматните стапки оваа недела, а официјалните лица се претпазливи да почнат да ги намалуваат пред да имаат повеќе докази дека неодамнешниот пад на инфлацијата ќе се одржи.

Откако Европската централна банка (ЕБЦ) започна невидена монетарно стегање за да ги скроти високите потрошувачки цени, инфлацијата во еврозоната постојано се намалува од повеќе од 10 проценти на крајот на 2022 година.

Во февруари тој беше намален на 2,6 отсто, според прелиминарните податоци, од 2,8 отсто во јануари, и недалеку од целта на ЕЦБ од два отсто.

Во исто време, изгледите се мрачни, со тоа што еврозоната едвај ја избегнува техничката рецесија во втората половина на 2023 година, притисната од лошите резултати во нејзината најголема економија, Германија.

Додека забавувањето на инфлацијата и влошената економија треба да го зајакнат случајот за намалување на стапките, надолната патека на инфлацијата е нестабилна и официјалните лица и понатаму се загрижени за „последните неколку јарди“ до целта на централната банка.

Управниот совет на ЕЦБ со седиште во Франкфурт се очекува да ја задржи референтната депозитна стапка стабилна на рекордни четири отсто на четвртиот последователен состанок во четврток (7-ми март).

ЕЦБ „не брза“, изјави за АФП Ен-Катрин Петерсен од инвестицискиот институт BlackRock.

„Тие сè уште ја сметаат нивната борба против инфлацијата недовршена“.

Сепак, угледната финансиска компанија HSBC рече дека „состанокот внимателно ќе го следат инвеститорите кои бараат какви било насоки за времето на првото намалување и последователното темпо на олеснување“.

Инвеститорите, исто така, ќе ги следат ажурираните прогнози на ЕЦБ што треба да бидат објавени заедно со одлуката за стапката, со мала надолна ревизија за овогодишниот раст на БДП, како и за инфлацијата.

Грижи за платите

Инфлацијата во 20-члената еврозона се зголеми во 2022 година бидејќи руската инвазија на Украина ги зголеми трошоците за храна и енергија, влошени со проблемите со синџирот на снабдување поврзани со пандемијата.

Како што се намалуваат шоковите од војната во Украина, загриженоста се префрли на инфлацијата во услужниот сектор и зголемувањето на платите, бидејќи работниците се залагаат за повисоки плати за да се борат против повисоките цени.

„Со многу преговори за платите кои се во тек, ЕЦБ можеби ќе сака да види повеќе докази дека платите се движат во вистинската насока“, велат од HSBC.

Зголемените геополитички тензии на Блискиот Исток, исто така, ја зголемија загриженоста дека инфлацијата може да се врати. Нападите на јеменските бунтовници врз бродовите што минуваат низ Црвеното Море предизвикаа бродските компании да ја избегнат виталната трговска рута, додека прелевањето од војната меѓу Израел и Хамас може да влијае на цената на нафтата.

Според записникот од последниот состанок на Управниот совет во јануари, членовите истакнаа дека „се уште се потребни континуитет, претпазливост и трпение, бидејќи процесот на дезинфлација останува кревок и дека предвременото повлекување може да поништи дел од постигнатиот напредок“.

Но, нема сомнеж дека кога ЕЦБ повторно ќе почне да работи, тоа ќе биде намалување на трошоците за задолжување.

„Може да има задржување, задржување, задржување и задржување, но следниот потег ќе биде надолу“, рече претседателката на ЕЦБ Кристин Лагард кон крајот на јануари.

Кога ќе се намали?

На крајот на минатата година се интензивираа шпекулациите дека намалувањето би можело да се случи веќе во март, бидејќи инфлацијата почна силно да опаѓа.

Но, очекувањата избледеа бидејќи цените продолжија да растат, бидејќи базичната инфлација - која ги исклучува варијабилните трошоци за енергија и храна - не се намали толку брзо како што се очекуваше.

Економистите сега се обложуваат на првото намалување на стапката во јуни, со само пад после тоа.

„Очекуваме ЕЦБ постепено да се вклучи во серија намалувања на каматните стапки“, рече економистот на ING, Карстен Брзески.

„Барем за оваа година, намалувањето на стапката за 25 (основни поени) на состаноците со нови макро прогнози се чини најверојатното сценарио за овој претпазлив и постепен циклус на намалување на стапките.


Можеби ќе ве интересира

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?