18 Јули, 2024
0.0267

НАВОДНО ГАДАФИ НЕЗАКОНСКИ ЈА ФИНАНСИРАЛ КАМПАЊАТА НА САРКОЗИ: Обвинета е и Карла Бруни

Објавено во: Свет 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Поранешната прва дама на Франција, Карла Бруни-Саркози е обвинета за влијание врз сведокот кој го обвинува нејзиниот сопруг, поранешниот француски претседател Никола Саркози, дека незаконски финансирал политичка кампања со средства добиени од поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, објавија денеска француските медиуми. .

Според тврдењата на неименуван француски функционер, Карла Бруни (56), поранешен супермодел, ќе може да се брани од слобода, но со забрана за контакт со сите вклучени во овој процес, освен со нејзиниот сопруг, Франс 24. известува порталот.

Прелиминарните обвиненија против Бруни-Саркози вклучуваат влијание врз сведок и обид да ги измамат судиите кои го истражуваат нејзиниот сопруг поради сомневање дека примал незаконски средства за време на претседателската кампања во 2007 година.

Откако во мај годинава беше сослушан во полиција, нејзините адвокати објавија дека дала „корисни информации и појаснувања“, но не коментираа повеќе.

Француско-либанскиот бизнисмен Зиад Такиедин постојано повторуваше дека во 2006 и 2007 година помогнал да се испорачаат околу пет милиони евра во кеш што Гадафи ги испратил до Саркози и неговиот главен советник.

Зиад Такиедин е клучен сведок во овој судски процес за докажување на обвинението дека Саркози примил милиони евра од режимот на поранешниот либиски претседател Моамер Гадафи преку незаконски плаќања.

Истрагата, меѓу другото, покажа дека во јуни 2021 година Бруни-Саркози ги избриша сите електронски пораки разменети со француската „папарацо кралица“ Мишел Маршан на денот кога Маршан беше обвинет за влијание врз сведоци.

Никола Саркози, претседател на Франција од 2007 до 2012 година, веќе е осуден во два други случаи, но цврсто ја негираше вината во сите судски постапки.

Политика.рс.

Фото: Инстаграм/Карла Бруни

Можеби ќе ве интересира

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари