04 Декември, 2023
0.0247

Научниците предупредуваат: Античките вируси, замрзнати со векови, му се закануваат на човештвото поради климатските промени

Објавено во: Анализа 04 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Античките вируси, кои со векови, ако не и подолго, не се забележани никаде во светот, се закануваат да станат закана за човештвото поради климатските промени, најавуваат научниците.

Честички од разни болести и денес се заразни во волната на мамутите, сибирските мумии, остатоците од праисториските волци, дури и во белите дробови на жртвите на разни вируси закопани во замрзнатата земја, објави „Мирор“.

Институциите во Русија, Германија и Франција работеа заедно на нова студија, при која беше утврдено дека „ризикот е зголемен поради глобалното затоплување, бидејќи одмрзнувањето на вечниот мраз ќе продолжи да се забрзува“, така што некои болести кои претходно не биле активни би можеле да се појавуваат уште од праисторијата.

Научниците открија неколку микроби од брзото топење на вечниот мраз во изминатите децении, а анализата сугерира дека таканаречените „зомби“ вируси можеби се на пат назад.

Исто така, научниците ексхумираа тело на жена Инуити закопана во масовна гробница на жртви на вирусот, во селото Бревиг Мисијата на Алјаска. Благодарение на ледената покривка, доволно РНК материјал од вирусот беше добро зачуван што истражувачите можеа да го секвенционираат целиот геном на сојот на вирусот од 1918 година.

Вирусите преживуваат многу добро во арктички услови.

Сипаниците официјално биле искоренети, според Светската здравствена организација, во 1980 година. Меѓутоа, во 2004 година, француски и руски научници го пронајдоа вирусот на мали сипаници во 300-годишна сибирска мумија замрзната во руската република Јакутија.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани

ПОСЛЕДНИТЕ „ПРОРОШТВА“ НА КИСИНЏЕР: Од хаос на Блискиот Исток до шанса за мир во Украина

ПОСЛЕДНИТЕ „ПРОРОШТВА“ НА КИСИНЏЕР: Од хаос на Блискиот Исток до шанса за мир во Украина

КАКО „BLACK FRIDAY“ ГО ДОБИЛ ИМЕТО? Се започнало безгрижно во Филаделфија, а потоа влетаа навивачите!

КАКО „BLACK FRIDAY“ ГО ДОБИЛ ИМЕТО? Се започнало безгрижно во Филаделфија, а потоа влетаа навивачите!