07 Октомври, 2022
0.0242

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

Објавено во: Свет 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

„Западот сака да ја уништи Русија“, изјави денеска поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев за руската новинска агенција ТАСС.

„Во Украина, криминалната политика на САД се спроведува агресивно. Точно, со многу поактивна поддршка од Европската унија, која ја загуби својата независност. Целта е иста - да се уништи Русија. Ова е основната причина за крајно агресивен, русофобичен геополитички процес инициран од Западот. Нашиот одговор е силен, но и внимателно разгледан“, рече Медведев.

„Ако постои можност проблемот да се реши по мирен пат, на преговарачка маса, тоа треба да го направиме. Но, кога нема излез, мора да реагираме со сила. За жал, и во Грузија и во Украина, властите на тие земји на Русија не и оставија избор, и ние намерно презедовме воена интервенција“, додаде тој.

„Што се однесува до НАТО, неговата неумолива желба да се шири по границите на Русија, како канцероген тумор, стана глобален проблем. Тоа ги разболува сите разумни луѓе“, рече поранешниот руски претседател.

ФОТО: EPA

Можеби ќе ве интересира

БЕГАЛЕ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА: Руси поминале 500 километри морски пат и се уапсени на Аљаска

БЕГАЛЕ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА: Руси поминале 500 километри морски пат и се уапсени на Аљаска

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди