23 Јули, 2024
0.0253

НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ НА УЛИЦИТЕ НА БУЕНОС АИРЕС - реформите на Милеи предизвикаа револт во Аргентина (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Полицијата во Аргентина се судри во вторникот со антивладините демонстранти пред Конгресот, каде што сенаторите требаше да расправаат за нацрт-законот за владини и економски реформи предложени од слободарскиот претседател Хавиер Милеи.

Екипа на CNN en Español на теренот беше сведок на полицијата како употреби водени топови и солзавец за да ја растера толпата, додека демонстрантите беа видени како фрлаат предмети назад кон полицијата.

Автомобил на ТВ станица е превртен и запален пред да биде изгаснат од пожарникарите.

Засега нема официјални извештаи за повредени, но новинарите на CNNEE беа сведоци на болничари кои им помагаа на повредените.

Демонстранти од различни општествени групи и синдикати се собраа таму за да го изразат своето противење на предложените реформи.

Предлог-законот - кој веќе е одобрен во Домот на пратениците - вклучува прогласување на „јавна вонредна состојба во административни, економски, финансиски и енергетски прашања во период од една година“, со што ќе се делегираат законодавни овластувања во тие области на извршната власт. Филијала без да мора да помине низ Конгресот.


Аргентинскиот Сенат тесно го одобри контроверзниот пакет економски реформи на претседателот Хавиер Милеи, а гласањето се одржа додека демонстрантите и полицијата се судрија пред зградата на Конгресот.

Демонстрантите во Буенос Аирес, кои веруваат дека мерките ќе им наштетат на милиони Аргентинци, фрлаа молотови коктели и остриги, запалија автомобили, а полицијата одговори со водени топови за да ги растера.

Неколку луѓе беа пријавени повредени, а локалните медиуми ги опишаа сцените како „бојно поле“.

Пакетот реформи за заживување на болната економија, предложен од десничарскиот претседател Хавиер Милеи, вклучува прогласување економска вонредна состојба, намалување на пензиите и ограничување на работничките права.

Милеи, економист кој беше избран за претседател во услови на длабока економска криза, сè уште се бори да го задржи падот на земјата.

Годишната инфлација моментално е близу 300 проценти, а повеќе од половина од Аргентинците сега живеат во сиромаштија.

На мерките се спротивставуваат левичарските политички партии, синдикатите и општествените организации.


Гласањето во Сенатот првично беше изедначено 36-36, но предлогот сепак помина, бидејќи спикерот Викторија Виљаруел на крајот го прекина.

„Поради оние луѓе кои страдаат, чекаат и не сакаат да ги видат нивните деца како ја напуштаат земјата, гласам за предлогот“, рече Виљаруел, кој е и потпретседател на Аргентина.

Предлог-законот има 328 членови, кои ќе бидат детално анализирани пред документот да биде целосно одобрен во четврток, 13 јуни.

Потоа ќе се врати во Долниот дом на Конгресот за конечно одобрување.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите