29 Март, 2020
0.0242

НАПОЛНИЛЕ 12 КИЛОГРАМИ ХЕРОИН ВО АВТОМОБИЛ - ги фатиле во Црна Гора

Објавено во: Балкан 23 Февруари, 2020

По повеќемесечна заедничка активност на полициите на Црна Гора и на Северна Македонија, на граничниот премин Кула денеска во македонски автомобил се запленети околу 12 килограми хероин и уапсени се две лица.

Како што соопшти Полициската управа на Црна Гора, на царинскиот премин Кула, била извршена контрола на возило марка „Хјундаи“ со регистарски таблици на Северна Македонија, со кое управувал А.А. (28) од Скопје, а на совозачкото место се наоѓала И.С. (23), исто така, од Скопје.

„По деталниот преглед на возилото, во добро скриен и специјално изработен бункер, кој се наоѓал во задниот дел на автомобилот, се пронајдени 24 пакувања со вкупно количество од околу 12 килограми хероин, се наведува во соопштението. Со полициската акција е пресечен шверцерски канал, преку кој од правец на Македонија, хероин од Косово, преку територијата на Црна Гора, се пренесувал кон земјите од Западна Европа. Се претпоставува дека во конкретниот случај дрогата била наменета за Италија“, се вели во соопштението.

Согласно координираните активности, се додава, во Македонија во тек се претреси на повеќе локации и се врши идентификување, лоцирање и процесуирање на останати учесници, кои, како што постои сомнеж, се вмешани во орагинизирано криумчарење хероин преку оваа рута.

Можеби ќе ве интересира

Борисов: Членството во НАТО ќе придонесе за развој на нашите братски односи

Борисов: Членството во НАТО ќе придонесе за развој на нашите братски односи

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗЕНИЦА: Тепачка за вреќа брашно

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЗЕНИЦА: Тепачка за вреќа брашно

Д-р Емануил Најденов: Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е дека вториот стекна слава

Д-р Емануил Најденов: Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е дека вториот стекна слава

СОСЕДИТЕ ЌЕ ИЗВЕЗАТ БРАШНО: 4.000 тони ќе завршат кај нас и кај Црногорците

СОСЕДИТЕ ЌЕ ИЗВЕЗАТ БРАШНО: 4.000 тони ќе завршат кај нас и кај Црногорците

Пернар: Колку подолго ќе траат мерките за карантин, повеќе време ќе треба кризата да помине

Пернар: Колку подолго ќе траат мерките за карантин, повеќе време ќе треба кризата да помине

СЕ ЗАТВОРААТ ГРАНИЦИ, КАФУЛИЊА, РЕСТОРАНИ: Албанија прогласи вонредна состојба

СЕ ЗАТВОРААТ ГРАНИЦИ, КАФУЛИЊА, РЕСТОРАНИ: Албанија прогласи вонредна состојба

(ФОТО) ОБИКОЛКА НИЗ ТИРАНА: Рама се караше со пензионери

(ФОТО) ОБИКОЛКА НИЗ ТИРАНА: Рама се караше со пензионери

СРБИЈА ИМА СКОРО 400 ЗАРАЗЕНИ: За Вучиќ ова е најтешкиот ден

СРБИЈА ИМА СКОРО 400 ЗАРАЗЕНИ: За Вучиќ ова е најтешкиот ден

СЕ СТРЕСЕ ЗАГРЕБ: Вечерва уште еден земјотрес

СЕ СТРЕСЕ ЗАГРЕБ: Вечерва уште еден земјотрес