29 Февруари, 2024
0.0247

НАПАДНАТ БРИТАНСКИ БРОД ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ: Инцидент во теснецот Баб ел-Мандеб

Објавено во: Свет 03 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Британски товарен брод наводно бил погоден со проектил додека бил во Црвеното Море, соопшти денеска безбедносна компанија Амбри.

„Британски товарен брод под знамето на Бахамите, наводно, бил нападнат со проектил додека го минувал Црвеното Море, приближно 34,5 километри северозападно од Мока, Јемен“, наведе компанијата Амбри.

„Наводно, товарниот брод бил погоден со проектил, а екипажот се повлекол внатре“, додаваат тие.

Претходно, United Kingdom Maritime Trade Operations" (UKMTO) соопшти дека добиле извештај за активност на беспилотни летала, „вклучувајќи и потенцијална експлозија“, во близина на Баб ел Мандеб што доаѓа од правец на Јемен“.

Британската војска издаде кратко предупредување до испраќачите дека инцидентот се случил во теснецот Баб ел-Мандеб што ја дели Источна Африка од Арапскиот Полуостров. UKMTO соопшти дека во областа е забележана и активност на беспилотни летала.

Баб ел-Мандеб го поврзува Црвеното Море со Аденскиот Залив. Областа беше место на серија напади во последниве недели што им се припишуваат на бунтовниците Хути во Јемен, поддржани од Иран. Тие, исто така, истрелаа ракети и беспилотни летала кон Израел поради неговата војна против Хамас во Газа. Бунтовниците го зазедоа трговскиот брод „Galaxy Leader“ со 25 членови на екипажот на 19 ноември. „Galaxy Leader“ беше во сопственост на јапонска бродска компанија, но припаѓа на британска компанија која и самата е во сопственост на израелски бизнисмен.

Хутите досега не го признаа инцидентот што се случи во неделата.

ФОТО: GOOGEL MAPS/SCREENSHOT

Можеби ќе ве интересира

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

РУСИЈА НЕМА ДОВЕРБА ВО КИНА: Протекоа руски документи кои ги откриваат плановите на Москва

РУСИЈА НЕМА ДОВЕРБА ВО КИНА: Протекоа руски документи кои ги откриваат плановите на Москва