29 Февруари, 2024
0.0360

НАЈВЕЛИКОДУШНИОТ БРИТАНЕЦ, СЕПАК, МИСЛЕЛ И НА СЕБЕ - си исплатил повеќе од еден милион фунти за секој работен ден

Објавено во: Економија 09 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Британскиот милијардер, менаџер на хеџ фонд, Сер Крис Хон, си платил 276 милиони фунти оваа година - повеќе од 1 милион фунти за секој работен ден.

Сепак, исплатата од неговиот хеџ-фонд за Детски инвестиции (TCI) е половина од 574 милиони фунти што ги собра Хон една година порано. Исплатата на дивидендата е намалена бидејќи одразува пад од 48 отсто на добивката пред оданочување на TCI Fund Management, на 371 милиони долари во годината до февруари 2023 година, но сепак е 8.000 пати поголема од просечната плата во ОК.

Според индексот на Блумберг, богатството на Хон е 6,2 милијарди долари, а тој би бил многу побогат доколку не даде толку многу пари во добротворни цели. Претходно оваа година тој беше прогласен за „најдарежливиот човек во ОК“ од листата на богати на „Сандеј тајмс“, која објави дека неговата добротворна организација Детски инвестициски фонд (CIFF) подарила 755 милиони фунти во 2021 година.

Хоне (57) е син на автомеханичар од Јамајка, кој емигрирал во Британија во 1960-тите. Тој е еден од најдарежливите филантропи во Велика Британија, поради што во 2014 година ја доби титулата „Сер“.

Неговата животна мисија е „парите да ги проследи понатаму“.

„Мојот живот е навистина за добротворни цели. Многу рано научив дека не можеш да понесеш пари со себе. Тоа не ти носи среќа“.

Бонитет.ком

Можеби ќе ве интересира

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот