18 Јули, 2024
0.0283

НАЈПОЗНАТИОТ ХРВАТ НА WALL STREET ДОБИ ОТКАЗ - еве како работеше и кои грешки ги направи

Објавено во: Финансии 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

По речиси две децении работа во JP Morgan Chase, Марко Колановиќ, познатиот светски главен пазарен стратег, ја напушта својата позиција. Неговото заминување доаѓа по серијата лоши предвидувања за американската берза, кои се одразија на неговата репутација на Волстрит, пишува Фајненшл тајмс.

Колановиќ, исто така ко-раководител на глобалното истражување во банката, беше еден од ретките песимистички стратези што останаа на Волстрит. Тој неодамна прогнозираше дека S&P 500 ќе падне за речиси 25 проценти до крајот на годината, што ќе поттикне дополнителни контроверзии околу неговите предвидувања.

Пред две години, Колановиќ ги советуваше клиентите да заземат прекумерна позиција во американските акции за време на длабокиот пад на пазарот. Сепак, на почетокот на 2023 година, тој препорача прекумерна изложеност, а банката се задржа на таа позиција и покрај тоа што S&P 500 се зголеми за повеќе од 40 проценти од тогаш.

Марко Колановиќ дипломирал на Универзитетот во Њујорк со докторат по теоретска физика со висока енергија. Пред да се приклучи на JPMorgan Chase, тој работеше во Bear Stearns и Merrill Lynch.

Улогата на единствен раководител на одделот ќе ја преземе Хусеин Малик, кој досега беше ко-раководител на глобалните истражувања со Колановиќ. JP Morgan Chase, исто така, воведува промени во својата истражувачка структура, така што друг Хрват, Дубравко Лакос-Бујас, главен глобален стратег за капитал, сега ќе ја води пазарната стратегија во нова улога која вклучува акции, вкрстени капитални и макроекономски истражувања.

Стив Дулејк и Ник Росато заеднички ќе го водат новиот фундаментален истражувачки тим, кој ги комбинира кредитните и капиталните истражувања под една раководна структура, пишува Фајненшл Тајмс.

Тпортал.хр

Фото: Принтскрин

Можеби ќе ве интересира

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот