20 Јуни, 2024
0.0263

НАЈГОЛЕМАТА КРИПТО ИЗМАМА ВО ХРВАТСКА: Оштетени се речиси илјада инвеститори

Објавено во: Финансии 20 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Хрватските медиуми јавуваат дека компанија BitLucki од Риека, која била специјализирана за тргување со криптовалути, наводно оштетила речиси илјада инвеститори, за најмалку 70 милиони евра во криптовалути.

Деловниот колапс на BitLucki, компанија од Риека непозната за пошироката јавност, веќе се нарекува „најголемата крипто измама во Хрватска“. Неколку соговорници за Јутарњи потврдиле дека директорот Лука Буразер, триесетгодишен директор и познато лице на домашната крипто заедница, ги „исчистил“ сите сметки на компанијата, дека парите на инвеститорите исчезнале и дека наводно се криел на непозната локација во Лика. Неговите клиенти и инвеститори, како што дознаваме, за се ја информирале полицијата и ангажирале адвокати.

Вчера, Burazer испрати срдечна е-пошта до сите клиенти на BitLucki, кои инвестираа со него со ветување за висока заработка од тргување со криптовалути. „Почитувани клиенти, со низа лоши занаети и одлуки, за жал, ја доведов состојбата на компанијата во кризна состојба. Повеќе информации ќе имаме во наредните денови“, се вели во пораката упатена до клиентите.

- Го контактиравме, но тој го исклучи телефонот, не одговара на мејловите и ги избриша сите профили на социјалните мрежи. Истата ситуација е и со ко-основачот на компанијата, обвинителот Еуген Траваља. На неколку инвеститори, кои се јавиле во фирмата во Риека, секретарката на телефон им кажала дека „директорот полудел и ги потрошил сите пари“ - објавува „Б92“.

Контактиравме и во МВР, прашувајќи дали имаат информации за случајот и како планираат да постапат со него, имајќи предвид дека CNB смета дека криптовалутите „немаат вредност“ и дека немаат надлежност за работењето на крипто-компаниите. Од полициската управа на Приморско-горанска одговорија дека „имаат информации“ и дека „за ова прашање им се обратиле одреден број граѓани“.

Се прибираат податоци за да се утврдат елементите за преземање мерки и дејствија кои би биле во надлежност на полицијата“, велат оттаму, повикувајќи се на тајноста на истрагата. Веста за кризата во BitLucky и изгубените милиони најпрво протече во затворени групи на Discord, апликација за гејминг заедницата, потоа на Reddit, а потоа се објави порталот Kryptovjesti. Уредниците на порталот Криптовјести шпекулираат дека Буразер изгубил најмалку 70 милиони евра од своите клиенти.

"Ова е исто така конзервативна проценка. Според нашите информации, најмалку 700 до 800 луѓе се повредени. Се чини дека третина од клиентите не ни знаат за веста дека компанијата пропаднала", велат од редакцијата на Криптовијешта.

Сепак, според јавните податоци, компанијата основана во 2018 година во Риека бележи промет од 4,5 милиони куни приход и вкупен имот од 15 милиони куни во извештајот за 2021 година.

Бизнис моделот на BitLucki беше едноставен. Клиентите би му дале пари на Буразер, а тој дополнително би ги вложил тие пари во криптовалути. Најмалиот влог, дознаваме, бил околу 15.000 куни, но наводно имало клиенти кои инвестирале до 700.000 евра во Буразер. На инвеститорите им вети месечен профит од 5 до 25 проценти.

„На почетокот тоа беа прилично нереални ветувања. Се чини дека веројатно се работи за планирана измама, понзи шема“, велат од Криптовијест.

Имено, Буразер се обврзал да вложи само 20 отсто од вкупната инвестиција на клиентот, но во еден момент се откажал од тоа. Во текот на изминатата година, кога бизнисот тргна надолу, клиентите беа охрабрени да ги задржат своите пари во BitLucki што е можно подолго и да не бараат исплати бидејќи „сега е вистинското време за инвестирање“.

Во исто време, сите го опишуваат Буразер како тип кој не оставил впечаток на измама. Се вели дека добро го разбирал движењето на парите, состојбата на светските финансии и често успешно ги предвидувал подемите и падовите на вредноста на криптовалутите. Тој беше добро познат член на домашната крипто заедница, чест учесник на разни конференции, тркалезни маси и крипто состаноци.

Но, имаше „црвени знамиња“, да речеме, тој никогаш не сакаше да се појавува во медиумите, не сакаше неговите слики да се гледаат на портали“, ни изјави уредникот на Крипотвијести.

Домашниот инвеститор и крипто-ентузијаст Хрвоје Прпиќ, пак, вели дека од почетокот се сомневал дека целата операција на Буразер може да биде понзи шема, односно измама во која бизнисменот ветува големи приходи, но смета на фактот дека клиентот нема да ги повлече своите пари.


„Значи, профитот на друг клиент го платил со инвестирање на еден клиент. Ветувале плус од 5 до 25 проценти месечно, а не е реално да се оствари таков профит и сега испаѓа дека е измама“, вели тој изјави Јутарњи Прпиќ, кој целиот е објавен на Фејсбук.

Тој наведува дека самиот никогаш не инвестирал во Буразер, иако познава многу луѓе кои инвестираат во крипто, а сепак решиле да вложат пари кај него. „Некои од нив заработија пари, но тоа не можеше да трае долго“, вели тој.

Целата ситуација околу крипто измамата во Риека неодоливо потсетува на неодамнешниот пад на американскиот криптогуру, 30-годишниот Сем Банкмен Фрид, кој беше уапсен за измама на крајот на минатата година. Се испостави дека средствата на неговата крипто берза FTKS биле фиктивни и тој користел туѓи пари за покривање туѓи пари (и лични трошоци), во типична Понзи или пирамидална шема.

Допревме и до UBIK, локалното Здружение за блокчејн и криптовалути, кои исто така се вклучија во целата приказна и ќе ја објавиме нивната изјава кога ќе ја добиеме.

Можеби ќе ве интересира

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ЕВЕ КОЛКАВИ НАДОМЕСТОЦИ ЌЕ ЗЕМААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА НАДЗОРЕН ОДБОР - Стопанска банка Скопје ги утврди износите

ЕВЕ КОЛКАВИ НАДОМЕСТОЦИ ЌЕ ЗЕМААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА НАДЗОРЕН ОДБОР - Стопанска банка Скопје ги утврди износите

„ПОБРЗО И ПОЕВТИНО ПЛАЌАЊЕ ВО ЕВРА ЗА ГРАЃАНИТЕ И КОМПАНИИТЕ“: Величковски од Народната банка за интеграцијата во СЕПА

„ПОБРЗО И ПОЕВТИНО ПЛАЌАЊЕ ВО ЕВРА ЗА ГРАЃАНИТЕ И КОМПАНИИТЕ“: Величковски од Народната банка за интеграцијата во СЕПА

ПОСКАПУВААТ УСЛУГИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА БЕРЗА - според новиот тарифник компаниите со повисока пазарна капитализација ќе плаќаат многу повеќе

ПОСКАПУВААТ УСЛУГИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА БЕРЗА - според новиот тарифник компаниите со повисока пазарна капитализација ќе плаќаат многу повеќе

ЗА ОВАА ВЕШТИНА НА ПАЗАРОТ СААТНИНАТА ОДИ ДО 150 ЕВРА: Еве која е најбараната на пазарот на трудот

ЗА ОВАА ВЕШТИНА НА ПАЗАРОТ СААТНИНАТА ОДИ ДО 150 ЕВРА: Еве која е најбараната на пазарот на трудот

ПЛАТИТЕ ВО АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПОРАСНАЛЕ ОД 16 ДО 50 ПРОЦЕНТИ: еве како се движат, ревизорите бараат усогласување со законите

ПЛАТИТЕ ВО АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПОРАСНАЛЕ ОД 16 ДО 50 ПРОЦЕНТИ: еве како се движат, ревизорите бараат усогласување со законите