21 Октомври, 2018
0.3102
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

Најбогатиот Македонец ќе стане почесен бугарски конзул во Штип?

Објавено во: Македонија 20 Април, 2018

Најбогатиот Македонец според листите на Форбс магазинот Орце Камчев, наскоро би можел да стане нов бугарски почесен конзул со што би добил и дипломатски имунитет.

Според првичните информациии бугарската амбасада во Република Македонија преку вербална нота која ја испратила до МНР,  бара Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул на Република Бугарија со седиште во Штип.

Вербалната нота од Бугарската амбасада во Скопје била испратена на 13 април, а во Министерството за надворешни работи била заверена во архива на 17 април.

Амбасадата на Република Бугарија достави предлог за г-динот Орце Камчев да биде назначен за почесен конзул на Бугарија во Република Македонија. Следи вообичаена законска процедура за донесување одлука по овој предлог.

Ова во кусо соопштение го објави македонското Министерство за надворешни работи по објавените информации дека бугарската држава сака да го назначи македонскиот бизнисмен Камчев за нејзин почесен конзул во Македонија


Можеби ќе ве интересира

Лозаноска: И сто договори од Преспа се џабе, ако судиите се зависни

Лозаноска: И сто договори од Преспа се џабе, ако судиите се зависни

Шекеринска: Амандманите никој нема да ги пишува зад затворени врати

Шекеринска: Амандманите никој нема да ги пишува зад затворени врати

Шекеринска: Maкедонија се извлекува од калта и од изолација

Шекеринска: Maкедонија се извлекува од калта и од изолација

Од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струга бараат Исмајлоска Ставрова да го врати мандатот

Од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струга бараат Исмајлоска Ставрова да го врати мандатот

Кога ќе се формира собраниското тело за помирување за „крвавиот четврток“?

Кога ќе се формира собраниското тело за помирување за „крвавиот четврток“?

ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО: Професорките Каракамишева и Најчевска со спротивставени ставови

ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО: Професорките Каракамишева и Најчевска со спротивставени ставови

Богданов: Довчерашните сопартијци беа жигосани бидејќи решиле да гласаат по сопствено убедување

Богданов: Довчерашните сопартијци беа жигосани бидејќи решиле да гласаат по сопствено убедување

Ганка Цветанова пишува за чист образ - на кого мисли?

Ганка Цветанова пишува за чист образ - на кого мисли?

РУСИЈА НЕ ГО МЕНУВА СТАВОТ: За нив сме Македонија, а не Северна

РУСИЈА НЕ ГО МЕНУВА СТАВОТ: За нив сме Македонија, а не Северна