26 Мај, 2018
0.3704
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Најбогатиот Македонец ќе стане почесен бугарски конзул во Штип?

Објавено во: Македонија 20 Април, 2018

Најбогатиот Македонец според листите на Форбс магазинот Орце Камчев, наскоро би можел да стане нов бугарски почесен конзул со што би добил и дипломатски имунитет.

Според првичните информациии бугарската амбасада во Република Македонија преку вербална нота која ја испратила до МНР,  бара Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул на Република Бугарија со седиште во Штип.

Вербалната нота од Бугарската амбасада во Скопје била испратена на 13 април, а во Министерството за надворешни работи била заверена во архива на 17 април.

Амбасадата на Република Бугарија достави предлог за г-динот Орце Камчев да биде назначен за почесен конзул на Бугарија во Република Македонија. Следи вообичаена законска процедура за донесување одлука по овој предлог.

Ова во кусо соопштение го објави македонското Министерство за надворешни работи по објавените информации дека бугарската држава сака да го назначи македонскиот бизнисмен Камчев за нејзин почесен конзул во Македонија


Можеби ќе ве интересира

Земји-членки на ЕУ ставија рампа за датум за Македонија и Албанија

Земји-членки на ЕУ ставија рампа за датум за Македонија и Албанија

Подржувачите на Мицкоски го спасуваат од неодговореното прашање од Заев

Подржувачите на Мицкоски го спасуваат од неодговореното прашање од Заев

Уште двајца од „Сопот“ ќе бараат милионска отштета?

Уште двајца од „Сопот“ ќе бараат милионска отштета?

Каруселот од „Скопје 2014“ демонтиран и однесен во Аеродром

Каруселот од „Скопје 2014“ демонтиран и однесен во Аеродром

Нимиц: Прашањата се добро дефинирани и прецизирани

Нимиц: Прашањата се добро дефинирани и прецизирани

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров