06 Јули, 2020
0.0507

НАФТАТА СЕ СТАБИЛИЗИРА НАД 38 ДОЛАРИ: Саудиска Арабија ќе ја зголеми продажната цена

Објавено во: Економија 01 Јуни, 2020

Цените на нафтата се стабилни над 38 долари. 

На лондонскиот пазар цената на барелот порасна за 19 центи во однос на претходното затворање на тругавањето, на 38,3 долар. На крајот од минатата седмица го затвори тргувањето во договорите за испораките во авгкуст во позитива од 1,81 долар.

На американскиот пазар со барелот се тргуваше по 11 центи пониска цена, од 35,38 долари. Пред три дена тргувањето заврши во плус од 1,78 долари.

Ријад во јули планира да ја зголеми продажната цена на лесната нафта за арапските земји за 3,80 долари за барел.

Предвиденото зголемување на цената се движи во рамките од два до три долари за барел па дури и до 5 долари, затоа што рафинериските маржи се намалени во мај, а цената на оманската нафта за Азија, влијае на растот на трошоците на рафинериите за суровини.

Веќе пет седмици расте цената на нафтата. 

Претходно, имаше период кога беше во негатива. 

Можеби ќе ве интересира

Спасовски најави платежни картички и за пензионерите и за стечајните работници

Спасовски најави платежни картички и за пензионерите и за стечајните работници

ВО ПЕНЗИЈА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА: Дел од највозрасните здравствени работници се уште во првите редови против вирусот

ВО ПЕНЗИЈА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА: Дел од највозрасните здравствени работници се уште во првите редови против вирусот

Следи ли мега распродажба на илјадници квадрати деловен простор на улица „Македонија“?

Следи ли мега распродажба на илјадници квадрати деловен простор на улица „Македонија“?

МАПАС со добивка и приходи како да е приватен пензиски фонд

МАПАС со добивка и приходи како да е приватен пензиски фонд

Проверете дали сте добиле 100.000 денари: Извлечени добитниците на МојДДВ

Проверете дали сте добиле 100.000 денари: Извлечени добитниците на МојДДВ

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни