26 Февруари, 2021
0.0193

На Мило Ѓукановиќ му следува македонско сценарио

Објавено во: Балкан 05 Јануари, 2021

Бидејќи претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, одби да ги потпише измените и дополнувањата на Законот за слобода на вероисповед, кои беа усвоени од парламентарното мнозинство, се постави прашањето за можен исход на политичката криза во таа земја.

Како што објаснува историчарот Александар Раковиќ, едно од можните сценарија за исходот е повлекување на Мило Ѓукановиќ, но предуслов за тоа е парламентарното мнозинство да продолжи да инсистира на сопствени одлуки.

За да стапи на сила Законот, тој мора да биде потпишан од Ѓукановиќ. Бидејќи тој не го стори тоа, според Уставот на Црна Гора, Парламентот треба да гласа по втор пат и да го испрати Законот кај Ѓукановиќ за потпис.

- Тој тогаш има обврска. Сепак, многу е веројатно дека тој нема да го стори тоа повторно, бидејќи тој не сака да даде ниту легалност ниту легитимитет на одлуката на Парламентот на Црна Гора - вели Раковиќ, пренесува и објаснува каква е понатамошната постапка:

Раковиќ алудираше на примерот на поранешниот македонски претседате Ѓорѓе Иванов кој не ги потпиша указите ниту за прогласување на Законот за ратификација на спогодбата со Грција ниту на Законот за употреба на јазиците.

- Кога Ѓукановиќ нема да потпише по втор пат, тогаш се отвора можноста за „македонско сценарио“. Кога нема повеќе решенија, кога некој има узурпирана моќ, тоа значи дека претседателот на парламентот на Црна Гора, следејќи го примерот на Северна Македонија, треба да го потпише тој закон. А, кога Бечиќ ќе потпише и тој ќе биде објавен во Службен весник, тоа значи дека треба да започне отповикувањето на Мило ukукановиќ. Затоа што тој го прекрши Уставот и повеќе не може да биде претседател на Црна Гора - објасни Раковиќ.


Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“