25 Февруари, 2021
0.0209

На 49 години почина претседателот на Управниот одбор на „Подравка“ - причините за смртта не се познати

Објавено во: Балкан 06 Јануари, 2021

Претседателот на Управниот одбор на Подравка, Марин Пукар, почина во болницата Копривничка. 

Оваа вест за Индекс.хр ја потврдиле од Хрватското здружение на работодавачи. Засега нема информации за причините за смртта.

Марин Пукар е роден во 1971 година во Задар. Тој имаше две ќерки. Во својата младост, тој беше голман и бранеше за Задар, Динамо и НК Загорец, но со фудбалот престана активно да се занимава по запишувањето на колеџ. 

Завршил економски факултет на Универзитетот во Загреб и завршил постдипломски научни студии по теорија и политика на маркетинг на истиот факултет. Тој ја заврши својата докторска студија за менаџмент на тема „Стратегија за управување со експанзија на брендот во хрватската прехранбена индустрија“. Имаше и диплома за менаџер на мало од Универзитетот Лидс Метрополитен во Англија. Ја завршил и менаџерската академија Помак, на Подравка.

Својата професионална кариера ја започнал во прехранбената индустрија Гавриловиќ д.о.о., од каде во 2001 година се префрли во Даница д.о.о., месна индустрија на Подравка д.д., каде во 2002 година стана нејзин директор за продажба, маркетинг и развој. Во 2003 година, тој беше назначен за извршен директор на продажба во Подравка. Улогата на член на Управниот одбор на Подравка д.д. ја има од 2008 до 2012 година, по што заминал во Звечево, на позиција член на Управниот одбор. Претседател на управниот одбор на Звечево д.д. е од 2014 година до август 2016 година.

фото и извор Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе