23 Јули, 2024
0.0267

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен

Објавено во: Финансии 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Акциите на Trump Media & Technology Group паднаа за речиси 20% откако поранешниот претседател Доналд Трамп минатиот месец беше осуден во судски процес за тајни пари или „договор за молчење“.

Акциите на Trump Media се затворија за повеќе од 5% на 42,09 долари во понеделникот, откако компанијата поднесе известување за нов ревизорски преглед на нејзините финансии. Ова доаѓа откако претходниот ревизор на компанијата Трамп, BF Borgers, беше обвинет за „масовна измама“ од страна на SEC (Комисија за хартии од вредност и безбедност).

Акциите на Truth Social паднаа за 18,8% од 30 мај, кога Трамп беше осуден под обвинение за фалсификување деловни книги, што е прв пат поранешен или сегашен претседател на САД да биде кривично осуден.

Trump Media исто така падна за повеќе од 27% од отворањето на Nasdaq по спојувањето во март. Трамп поседува речиси 64% од Трамп Медиа во вредност од околу 4,7 милијарди долари.

Нетото богатство на Трамп се проценува на 6,7 милијарди долари, откако во понеделникот падна за 4%.

Трамп Медиа минатиот месец ја извести ДИК дека ќе го пропушти рокот за поднесување финансиски извештаи бидејќи нејзиниот нов ревизор, Семпл, Маршал и Купер, немаше доволно време да ги прегледа финансиите на Трамп Медиа откако БФ Боргерс беше отпуштен на почетокот на мај.

BF Borgers беше отпуштен откако беше обвинет за измама од страна на SEC, која тврдеше дека фирмата не ги исполнила сметководствените стандарди за кои лажно тврдеше дека ги исполнувала.

BF Borgers постигна спогодба од 12 милиони долари со ДИК.

Падот на вредноста на акциите на Трамп Медиа доаѓа речиси две недели по пресудата на поранешниот претседател во Њујорк. Тој беше прогласен за виновен за фалсификување деловни документи во 34 точки, а пресудата беше закажано за 11 јули.

Правните експерти очекуваат дека Трамп воопшто нема да биде осуден на затворска казна, иако тоа е можно.

Форбс.н1рс

Можеби ќе ве интересира

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници