17 Јули, 2024
0.1725

МОЖЕБИ СТЕ ОМИЛЕН ПЛЕН: Еве зошто баш вас ве напаѓаат комарците

Објавено во: Свет 26 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Сигурно сте забележале дека кога времето е убаво и кога се појавуваат комарци, секогаш има луѓе кои се повеќе напаѓани.

Можеби звучи лудо, но комарците имаат омилени крвни групи, па најмногу ќе ги напаѓаат луѓето со нулта крвна група, покажуваат претходните истражувања.

Сепак, како и со сè друго, постојат некои други фактори кои ќе влијаат на тоа.

Интересно е што, покрај крвната група, комарците ги привлекува и мирисот на вашето тело, но и одредени бои кои ги носите, истражувањата покажуваат дека најмногу ги привлекуваат црните и другите темни бои.

Освен тоа, конзумирањето алкохол може да биде и совршена мамка за комарците поради некоја необјаснива причина, а излегува дека трудниците им се особено интересни.

Некои тврдат дека ги брка мирисот на цигарите, па пушачите не би требало да имаат проблем со нив. Сепак ова не е научно потврдено.


Можеби ќе ве интересира

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

КАКО ТРАМП ЌЕ РЕАГИРА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА АКО ПОБЕДИ: Еве што тврди Орбан

КАКО ТРАМП ЌЕ РЕАГИРА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА АКО ПОБЕДИ: Еве што тврди Орбан

МАСК ЌЕ ДАВА 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: „За супер политичка акција“

МАСК ЌЕ ДАВА 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: „За супер политичка акција“

ЕВЕ КАКО ОРБАН ЌЕ ЈА ПЛАТИ ПОСЕТАТА НА РУСИЈА И КИНА: Ќе остане ли Унгарија без право на глас?

ЕВЕ КАКО ОРБАН ЌЕ ЈА ПЛАТИ ПОСЕТАТА НА РУСИЈА И КИНА: Ќе остане ли Унгарија без право на глас?

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОЧНА СО РАБОТА: Мецола старо-нова претседателка, револт меѓу европратениците по патувањата на Орбан

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОЧНА СО РАБОТА: Мецола старо-нова претседателка, револт меѓу европратениците по патувањата на Орбан

КОЈ Е ЏЕЈ-ДИ ВЕНС?!: некогашниот огорчен критичар на Трамп стана негов потпретседател

КОЈ Е ЏЕЈ-ДИ ВЕНС?!: некогашниот огорчен критичар на Трамп стана негов потпретседател

ОРБАН ПОВТОРНО ПРЕДИЗВИКА „БУРА“ ВО БРИСЕЛ! Драстична одлука во однос на Унгарија, пристигна жестока реакција и од Будимпешта

ОРБАН ПОВТОРНО ПРЕДИЗВИКА „БУРА“ ВО БРИСЕЛ! Драстична одлука во однос на Унгарија, пристигна жестока реакција и од Будимпешта