18 Јули, 2024
0.0251

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

Објавено во: Свет 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Принцезата од Велс официјално не се појавува во јавноста од декември. Во моментов таа е целосно фокусирана на лечењето и борбата против ракот, а информациите за Кејт кои палатата ги споделува со јавноста се минимални.  Скудните информации и долгото отсуство на Кејт од официјалните настапи предизвикаа многу шпекулации, што поттикна дури и Кенсингтонската палата да се огласи.

Неколку месеци откако принцезата Кејт јавно објави дека и е дијагностициран рак, теориите на заговор и гласините за локацијата и здравјето на принцезата продолжуваат да се шират како шумски пожар. А особено една гласина се вкорени на социјалните мрежи - многумина шпекулираат дека Кејт не е видена во јавноста во последните месеци бидејќи воопшто не е во ОК. Принцезата, како што се тврди, всушност била во Соединетите Американски Држави - поточно, во Хјустон, каде се лекувала во Центарот за рак MD Anderson. Сега Кенсингтонската палата, која ретко го коментира здравјето на принцезата, излезе и таквите гласини ги нарече лажни.

Во написот објавен од Хјустон хроникл претходно оваа недела, портпаролот на палатата негираше дека Кејт се лекува во центар за рак. Во меѓувреме, претставниците на медицинската установа во Тексас, која е позната по својата работа во истражувањето и лекувањето на ракот и која лекувала познати пациенти како што се починатиот рок гитарист Еди Ван Хејлен и тениската ѕвезда Крис Еверт, не ги коментираа гласините поради приватноста на пациентот. законите.

Кејт последен пат се појави во јавноста на 25 декември, кога им се придружи на другите членови на кралското семејство на традиционалната прошетка до божиќната утринска миса во Сандрингем. Додека некои таблоиди шпекулираа за тоа дали Кејт некогаш ќе се врати на редовните кралски должности, извор изјави за Harper's Bazaar дека тврдењата дека Кејт нема да се врати се „неправедни и невистинити“.

„Во моментов нема збор за „враќањето“ на Кејт бидејќи фокусот во моментов е 100 отсто на нејзиното здравје - да се сугерира дека нема да се врати на својата улога е нечесно и невистинито“, рече изворот. „Дискусии од ваков карактер едноставно не се одржуваат. Кога ќе дојде вистинското време, таа ќе продолжи со работа“, додаде изворот.

За потсетување, принцезата од Велс лично ја објави дијагнозата на рак во видео порака објавена на социјалните мрежи на 22 март. „Ми требаше време да закрепнам од голема операција за да можам да започнам со лекување. Но, што е најважно, ни требаше време да им објасниме сè на Џорџ, Шарлот и Луис на начин што им одговараше и да ги увериме дека ќе бидам добро“, вели таа во објавеното видео. „Како што им кажав, добро сум и секој ден станувам посилен со тоа што се фокусирам на работи кои ќе ми помогнат да заздравам, во мојот ум, тело и дух.

Иако палатата не го прецизираше типот на ракот и фазата до која тој напредувал, принцезата на видеото вели дека е во „рана фаза на превентивна хемотерапија“.

Тпортал.хр

Можеби ќе ве интересира

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари