02 Декември, 2022
0.0221

Млади фудбалерки од Централна и Источна Европа се натпреваруваат на турнир во Скопје

Домаќин на спортската средба е меѓународната образовна институција „Нова“ која учествува со своја екипа и ги брани македонските бои. Во земјава се наоѓаат тимови од Белград, Србија; Софија, Бугарија; Киев, Украина; Рига, Латвиjа и Хелсинки, Финска.

Објавено во: Мои пари 14 Ноември, 2016

Добивај вести на Viber

Млади фудбалерки од средни училишта од Централна и Источна Европа, деновиве се натпреваруваат во Скопје на CEESA интернационалниот турнир во женски фудбал кој се одржува во теренот наФК „Алумина“. Домаќин на спортската средба е меѓународната образовна институција „Нова“ која учествува со своја екипа и ги брани македонските бои. Во земјава се наоѓаат тимови од Белград, Србија; Софија, Бугарија; Киев, Украина; Рига, Латвиjа и Хелсинки, Финска односно околу 80 фудбалерки и тренери од повеќе од 25 националности. Турнирот почна во четвртокот (10 ноември) и завршува во сабота (12 ноември) кога на најдобрите тимови ќе им бидат врачени медали.

Женскиот фудбал се уште нема земено силен замав во Македонија, но во училиштето „Нова“ функционира тим уште од 2011 година.

- Целата приказна почна пополека, но денес може да се пофалиме дека нивото на кое што девојките играат фудбал во нашето училиште е на завидно ниво. Пред пет години кога го формиравме тимот постоеше мал скептицизам и став кај ученичките дека ова е машки спорт, но како што почнаа да навлегуваат во правилата и техниките на фудбалот интересот растеше. Денес веќе имаме искуство и успеси зад себе што секако резултира со силен тим кој одлично поминува на турнирите – велат од училиштето „Нова“. 

Покрај редовните тренинзи, средношколките традиционално се натпреваруваат и на CEESA турнирот кој секоја година се одржува во различна земја, а годинава изборот падна на Македонија. 

- CEESA е асоцијација на меѓународни училишта формирана со цел да се разменуваат искуства и да се работи на професионален раст и надградба. Една компонента на оваа мрежа е и организацијата на турнири каде што учениците се натпреваруваат во фудбал, кошарка и одбојка, а во секој од овие спортови има женска и машка лига што значи дека и девојчињата и момчињата се еднакво застапени – посочуваат од „Нова“.

Додека девојките се борат за висок пласман во Македонија, во Хелсинки, Финска се одржува турнирот за момчиња на кој исто така се натпреварува и екипа од меѓународното училиште „Нова“.Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ШТРУМФОВИ – АМБАСАДОРИ ЗА ЦЕЛИТЕ НА ОДРЖЛИВ РАЗВОЈ НА ЧОВЕШТВОТО ЗАПОЗНАЈТЕ СЕ СО МАЛИТЕ ШТРУМФОВИ – ВО ИСТ ГЕЈТ МОЛ ДО 9ти декември

ШТРУМФОВИ – АМБАСАДОРИ ЗА ЦЕЛИТЕ НА ОДРЖЛИВ РАЗВОЈ НА ЧОВЕШТВОТО ЗАПОЗНАЈТЕ СЕ СО МАЛИТЕ ШТРУМФОВИ – ВО ИСТ ГЕЈТ МОЛ ДО 9ти декември

БИОТЕК групација со нова поликлиника во центарот на Скопје

БИОТЕК групација со нова поликлиника во центарот на Скопје

IQOS достапен преку онлајн платформата Корпа

IQOS достапен преку онлајн платформата Корпа

Шпаркасе Банка, најдобар избор на банка за твојата плата

Шпаркасе Банка, најдобар избор на банка за твојата плата

Koј e српскиот репрезентативец за кого е создадена новата фудбалска хит серија ,,Златни дечко“?

Koј e српскиот репрезентативец за кого е создадена новата фудбалска хит серија ,,Златни дечко“?

Кога плаќањето се исплаќа, шопингот е вистинска забава

Кога плаќањето се исплаќа, шопингот е вистинска забава

Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022

Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022

Отворање на сензорна соба опремена со мноштво на дидактички материјали и сензорни елементи во ООУ „Ј. Х. Песталоци“ – Скопје

Отворање на сензорна соба опремена со мноштво на дидактички материјали и сензорни елементи во ООУ „Ј. Х. Песталоци“ – Скопје

НЛБ Банка воведува Зелени кредити за физички лица

НЛБ Банка воведува Зелени кредити за физички лица