22 Јуни, 2024
0.0270

МИСТЕРИИТЕ ЗА ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА ОВИЕ ДЕЦА ЈА ЗАЛЕДУВААТ КРВТА - ЕВЕ КОЛКУ ДЕЦА ИСЧЕЗНАЛЕ: Нивните случаи се страшни, а потсетуваат на исчезнувањето на малата Данка

Објавено во: Анализа 03 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Потрагата по Данка Илиќ (2), кој исчезна од Бањско Поље кај Бор, со задушен здив ја следи цела Србија со надеж дека девојчето ќе биде пронајдено.

Овој настан ги потсети нерешените мистерии за исчезнувањето на децата ширум светот.

Исчезнувањето на Медлин МекКен, но не и надежта дека таа е жива

Најпознатиот случај на исчезнати лица во светот, исчезнувањето на Медлин МекКен, останува нерешен речиси 17 години подоцна.

Малата Медлин исчезна додека беше на одмор со нејзините родители во Праја де Луз, Португалија на 3 мај 2007 година.

Нејзината мајка Кејт открила дека ја нема кога отишла да ги провери децата околу 22 часот, откако таа и нејзиниот сопруг вечерале со пријателите во блискиот тапас бар.

Нашироко се верува дека Британката била киднапирана од странец од нејзиниот семеен дом, но останува мистерија дали се работи за планирано киднапирање, провала која тргнала наопаку или нешто друго.

Португалската, британската и германската полиција досега не обвинија никого за исчезнувањето на Медлин.

Кејт и нејзиниот сопруг Џери не престанаа да се надеваат дека еден ден ќе ја најдат Меди.

Сепак, германските обвинители во истрагата инсистираат на тоа дека Медлин е мртва и дека се блиску до решавање на случајот.

Откако во јуни 2020 година се појавија наводи дека Кристијан Брукнер може да биде одговорен за исчезнувањето на девојчето, напредокот во истрагата е бавен.

На Брукнер моментално му се суди за неколку сексуални напади. Тој е обвинет за три точки од обвинението за силување и две точки за напад во случаи во кои се вклучени пет жени и девојчиња на возраст меѓу 10 и 80 години.

Децата од Бомонт исчезнаа пред 56 години

Џејн, Арна и Грант Бомонт се деца кои исчезнале во 1966 година за време на Денот на Австралија. Тие тогаш имаа девет, седум и четири години.

Според извештаите, тројцата биле на плажата Гленелг во близина на нивниот дом во градот Аделаида, а планот бил да се вратат дома со автобус во 14:00 часот. Бидејќи ги немало до 8 часот и 30 минути навечер, загрижените родители повикале полиција.

Преку истрага, детективите дознале дека децата биле видени на плажа со висок, русокос маж, а подоцна и во самопослуга каде што купувале храна. Она што било чудно е што тројцата не добивале пари од родителите за никакви набавки.

Како и секогаш во вакви случаи, се појавија разни „експерти“, а родителите добиваа писма од целиот свет.

Холандскиот парапсихолог Жерар Кроазе тврдеше дека треба да се истражат канализационите цевки, бидејќи веруваше дека таму се пронајдени тела на деца. Под притисок на јавноста, полицијата спроведе истрага, која не даде резултат.

Едно од писмата што ги добиле гласело:

- Вашите деца се живи. За нив добро се грижи една постара госпоѓа која зборува многу лошо англиски.

Нивните родители Џим и Ненси се развеле поради притисокот на јавноста и тагата поради нивните исчезнати деца. Иако експертите се убедени дека децата се одамна мртви, нивните родители никогаш не изгубиле надеж. За жал, Ненси почина на 16 септември 2019 година во дом за стари лица. Џим сè уште живее во Аделаида.

Наградата од 1 милион долари сè уште е на сила и ќе биде доделена на секој што ќе донесе релевантни информации за тоа што се случило со децата од Бомонт.

Бен Нидам и теоријата за „жолт автомобил“.

Бен, момче од Англија, исчезна на 24 јули 1991 година на грчкиот остров Кос. Тогаш имаше неполни две години. Првичната потрага по него не даде резултати, а се претпоставуваше дека е киднапиран.

Иако полицијата добила различни информации за тоа каде се наоѓа Бен, кој денеска би имал 33 години, тој не бил пронајден.

Во октомври 2012 година, полицијата во Јужен Јоркшир одлучи да ги истражи индициите што се појавија кои сугерираат дека Бен бил случајно убиен и закопан од градежен работник кој работел во близина на куќата каде што последен пат било видено момчето.

Англиската и грчката полиција презедоа опсежно ископување на урнатините. Она што тие се надеваа беше да најдат играчка, жолт автомобил „Динки“, тоа можеби е клучот за пронаоѓање на Бен, но немаше резултати.

Во септември 2016 година, полицијата се вратила на грчкиот остров и ја продолжила потрагата. Тогаш беше пронајдена играчката што ја бараа четири години претходно и се верува дека му припаѓала на Бен. Меѓутоа, во 2018 година, британската полиција откри дека крвта пронајдена на играчката не е на Бен.

Со текот на годините, голем број млади мажи беа тестирани затоа што се веруваше дека тие се Бен. За жал, не беше ниту тој.

Аша Дигри „побегна од дома“?

Кога имала само девет години, Аша Дигри исчезнала и оттогаш и се губи секаква трага. Се верува дека во раните утрински часови на 14 февруари 2000 година, од непознати причини, девојката ја спакувала торбата со книги, го напуштила семејниот дом и се упатила по автопатот 18 во Северна Каролина.

Како што опишуваат сведоците, во тоа време врнел силен дожд и дувал ветер, а ја виделе неколку возачи. Кога еден од нив ја видел и почнал да и приоѓа, Аша излетала од патот и истрчала во шумата.

Утрото нејзините родители сфатиле дека ја нема и веднаш повикале полиција. Интензивната потрага, која започна истиот ден, доведе до откривање на некои нејзини работи во близина на местото каде што последен пат била видена.

Година и пол подоцна, нејзината чанта, сè уште неотворена, била откопана во близина на автопатот 18. На местото каде што истрчала во шумата, сега има билборд со кој се бара помош за да се најде Аша.

Секоја година нејзиното семејство организира прошетка од нивниот семеен дом до билбордот за да привлече внимание на овој случај.

Иако првично се чинеше дека девојчето побегнало од дома, инспекторите не можеле да најдат причина зошто таа би го сторила тоа. Тоа го поткрепува и тоа што во тој момент била помлада од многу деца кои бегаат од дома. Имаше шпекулации дека таа е всушност киднапирана, а случајот го привлече вниманието на јавноста ширум Америка.

Со текот на годините, нејзините родители се појавуваа во многу ток-шоуа за да го свртат вниманието на јавноста кон случајот со исчезнувањето на нивната ќерка. Нејзината мајка во 2013 година изјави дека во тоа време имало значително помал интерес за случајот и дека верува дека тоа било затоа што нивната ќерка е Афроамериканка.

ФБИ им се придружи на властите во Северна Каролина во 2015 година, кога случајот беше повторно отворен, и беше понудена награда за информации што може да помогнат во решавањето на случајот.

Петнаесет месеци подоцна ФБИ објави изјава дека има можна нова олово. Имено, тие откриле дека постои можност Аша да биде видена како влегува во темнозелена кола, но не биле сигурни за каква марка се работи.

До денес, ниту еден водич не дал резултати.

Вирално видео на TikTok поврзано со случајот со Софија Хуарез

Четиригодишната Софија исчезна во 2003 година, само еден ден пред нејзиниот петти роденден, а во нејзиниот случај за прв пат во државата Вашингтон беше употребен системот „Amber Alert“.

Софија живеела со својата мајка, баба, момчето на баба и и шест тетки и чичковци. Нејзиниот татко не сакал да има никаква врска со нејзината мајка и тврдел дека Софија не е негова ќерка.

Според извештаите, Софија била дома и си играла со својот вујко кога момчето на баба и ги прашало сите дали некој сака да оди на шопинг со него.

Софија решила да оди во последен момент, но тој не ја разбрал и пред неа ја напуштил куќата. За тоа време Софија разговарала со мајка си од која побарала пари за да купи нешто во продавницата.

Последен пат ја видела нејзината мајка, кога девојчето излегувало од дома. Кога момчето на нејзината баба се вратило дома и разговарало со мајката на девојчето, тие сфатиле дека имало погрешна комуникација и тргнале да ја бараат. Набрзо била контактирана и полицијата.

По разговорот со членовите на семејството, полицијата почнала да ја бара Софија, а набрзо нејзиниот случај почнал да се третира како киднапирање. Тогаш се користеше „Килибарниот аларм“ и цела земја знаеше која е Софија Хуарез.

Неколку години подоцна, мајката на Софија, Марија се преселила во Калифорнија. Во средината на 2008 година таа роди уште едно дете. Марија почина на 10 јануари 2009 година поради здравствени компликации, речиси шест години по исчезнувањето на нејзината ќерка. Семејството рече дека никогаш не се откажале од надежта дека Софија ќе се појави.

Во март минатата година, полицијата од местото каде што живеела Софија направила веб-страница посветена исклучиво на неа и нејзиното исчезнување, каде, меѓу другото, постои опција луѓето да испратат релевантни информации кои би помогнале да се открие што се случило со неа.

Имаше различни теории за тоа што и се случи на Софија, а една од нив беше дека била киднапирана од момче кое во тоа време имало меѓу 11 и 14 години и кое ја пикнало во комбе без прозорци. Сведокот тогаш рече дека Софија плачела, додека момчето гласно се смеело. Нејзината мајка во моментот на исчезнувањето на Софија изјавила дека нејзината ќерка е срамежлива и дека нема да излегува со никој што не го познава.

Видеото на TikTok што се појави во мај минатата година ја доведе полицијата до нови информации. Корисник на оваа мрежа наишол на видеото и ја известил полицијата. На видеото наводно е прикажана млада девојка во Мексико која личела на Софија.

Видеото е снимено во март во Куликан, каде лице на TikTok го интервјуира девојчето на шпански. На прашањето колку години има, таа рече дека има 22 години и дека мрази родендени. Потоа рече дека би сакала да разговара со своето семејство бидејќи некои луѓе велат дека е киднапирана и дека не знае од каде е.

Девојката од виралното видео пред неколку месеци конечно беше лоцирана и беше направен ДНК тест. Излезе дека не е Софија.

Постои теорија дека Софија е се уште жива, но дека непознато лице ја држи против нејзина волја.

Застрашувачката судбина на Тимоти Питсен

Утрото на 11 мај, 6-годишниот Тимоти Питсен бил одведен на училиште од неговиот татко Џејмс во градот Орора, Илиноис, каде што живееле, а набргу потоа неговата мајка Ејми дошла да го земе и излажала дека има да го земе поради семејна ситуација.

Таа со синот отишла во автомеханичар, од каде работникот ја однел неа и нејзиниот син до зоолошката градина. Ејми и Тимоти го зедоа автомобилот неколку часа подоцна, а потоа спиеја во мотел, а следниот ден отидоа во „Калахари ресорт“ во Висконсин, држава која се наоѓа јужно од Илиноис.

Снимките од безбедносните камери покажаа дека мајката и синот биле заедно во 10 часот следниот ден, на 13 мај, кога се одјавувале од одморалиштето. Тоа беше последен пат кога Тимоти беше виден.

Истиот ден, неколку часа подоцна, Ејми ги повикала нејзината свекрва и братот на нејзиниот сопруг за да им каже дека таа и Тимоти се добро и се надвор од животна опасност. Она што е чудно е што не му се јавила на сопругот, кој се обидувал да ги најде од моментот кога два дена претходно дошол да го земе синот од училиште, кога му било кажано дека сопругата го зела момчето.

Вечерта на 13 мај, Ејми била видена во самопослуга, каде што купила пенкало, хартии и плик. Некое време подоцна била во продавница за брза храна, но без Тимоти. Таа вечер во 11 часот се пријавила во хотел каде што таа вечер или утро си го одзела животот голтајќи антихистамин и си ги пресекла вените.

Нејзиното тело напладне го пронашол работник во хотел, а покрај него имало белешка. Во него Ејми се извинила за нередот што го направила и напишала дека Тимоти никогаш нема да биде пронајден, но дека е безбеден со луѓе кои ќе се грижат за него.

Полицијата потоа го пронашла ножот со кој Ејми сама си ги пресекла вените и било утврдено дека на него има само крв. Она што ги загрижи е количината на крв на дамката пронајдена во автомобилот, кој му припаѓал на Тимоти.

Сепак, еден од членовите на семејството истакна дека е можно тоа да е затоа што Тимоти имал крвавење од носот токму во тој автомобил претходно истиот месец.

Телефонот на Ејми не бил кај неа, но бил пронајден две години подоцна. Сепак, тој не даде никакви нови индиции.

Осум години по исчезнувањето на Тимоти, полицијата во Кентаки пријавила тинејџер кој талка по улиците. Кога го најдоа, тој беше вознемирен и погубен и рече дека се вика Тимотеј.

Меѓутоа, веќе следниот ден било утврдено дека не се работи за Тимоти Фицен, туку за Брајан Мајкл Рини, кој еден месец претходно бил пуштен од затвор. Неговиот брат откри дека Брајан боледува од ментална болест и дека му е дијагностицирано биполарно растројство. Тој беше осуден на две години затвор кога призна дека сакал да изврши кражба на идентитет со намера да изврши измама.

Џејмс Фицен верува дека неговиот син е сè уште жив.

Србија данас

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОЛКУ ТРЕБА ДА ВАЖАТ ВАШИТЕ ПАСОШИ ПРЕД ДА ПАТУВАТЕ: Нема да можете да влезете во овие земји ако не ги запазите датумите

ЕВЕ КОЛКУ ТРЕБА ДА ВАЖАТ ВАШИТЕ ПАСОШИ ПРЕД ДА ПАТУВАТЕ: Нема да можете да влезете во овие земји ако не ги запазите датумите