23 Јули, 2024
0.0260

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

Објавено во: Економија 20 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Илон Маск за многумина е херој на ова време. Причините се визија, храброст, знаење, упорност, електрични автомобили, купување на социјална мрежа и други оригинални потфати кои засега завршуваат со колонизација на Марс. Колку што јавноста засега знае, тој својот егзибиционизам го насочил и кон вградување чипови во човечки мозоци (засега, волонтери).

Илон Маск е недвосмислено личност на новата ера, дури и ако половина од информациите поврзани со неговата работа се класифицирани како маркетинг реквизити.

Маск овој месец полни 53 години и се чини дека нема намера да престане барем уште толку. Затоа медиумите го сакаат, затоа секој негов збор или потег привлекува големо внимание и затоа се пишуваат книги за него.

Дали сум луд?

„Дали мислите дека сум луд?“ го праша Илон Маск новинарот Ешли Венс, еден од ретките на кој Маск му дозволи да влезе во неговиот свет, да разговара со своите соработници, пријатели и семејството. Целта е да се напише книгата „Илон Маск: Тесла, SpaceX и потрагата по фантастична иднина“. Сакаат да го читаат многумина кои се љубопитни за животниот пат на Маск, од тешкото детство во Јужна Африка до самиот врв на деловниот свет. Својот впечаток Венс го запиша во книгата по првата вечера со Маск. „Тој беше необичен човек со изразен јужноафрикански акцент кој зборуваше точно како сите физичари и инженери. Тој паузира во говорот и може да замолчи за момент во потрага по прецизна фраза“, откри Венс.

Книгата заработи одлични критики од деловниот свет, како и од читателите кои сакаат необични животни приказни.

Методот на Илон Маск

Пред пет години се појави уште една книга напишана од Ренди Кирк, технолошки новинар. Ја нарече Методот на Елон Маск и за кратко време привлече многу технички мозоци и претприемачи во потрага по бизнис модел кој носи успех.

Претприемачот Маск, кој е пример за многумина, на Кирк му ги открил своите 16 принципи кои го водеа во донесувањето деловни одлуки, вклучително и како постигнува упорност, како остварува профит или воспоставува деловни врски и контакти на неформални социјални собири. Се препорачува на читателите кои се заинтересирани за техничките детали за кариерата на Маск и за патот по кој одел. 

Во коментарите на читателите и критичарите, ќе можете да прочитате дека методот на Елон Маск е многу инспиративен, полн со цитати и размислувања на Маск за раст на бизнисот и градење влијание.

Демоните на Маск

И оваа година, пред два месеци, на српски беше преведена долгоочекуваната биографија на Илон Маск, пред се поради нејзиниот автор. Волтер Исаксон е веќе светски познат биограф кој пред се ја освои публиката со својата суштинска биографија на Стив Џобс, основачот на компанијата Apple, како и Ајнштајн.

Исаксон долго време работи на биографијата на Маск. Самиот кажа дека додека работел на книгата цели две години како сенка го следел Маск. Воопшто не беше лесно да се следи на состаноци, турнеи во фабрики, семејни и деловни собири. За критичарите, оваа обемна биографија ја постигна својата цел. Таа презентираше информации за еден многу влијателен човек на денешницата, поради што му се восхитуваат, но и го критикуваат. Маск, без двоумење, е претставен и како суетен човек, повремено суров и безмилосно амбициозен.

Од првите редови на оваа биографија, Ајзаксон се занимава со прашањето: Дали демоните што го поттикнуваат Маск се неопходни за иновации и напредок?

„Кога веќе не сте во режим на преживување, не е толку лесно да се мотивирате секој ден“, изјави Илон Маска. Во неговиот случај, тој секогаш се чини дека става сè на коцка. Тој ги инвестираше своите први 13 милиони долари заработени од Zip2 во она што стана Paypal, насочувајќи 250 милиони долари од Paypal на SpaceX (100 милиони долари) и Tesla (70 милиони долари), меѓу другото, така што тие два проекта за малку го доведоа до банкрот. Капиталната добивка му овозможува постојано да се стреми кон невозможното, е еден од заклучоците на Исаксон.

Темата што се провлекува низ секој ред од оваа книга, но и низ другите што се занимаваат со ликот на Илон Маск, е начинот на кој големиот бизнисмен и визионер се соочил со смртта и банкротот со непоколеблив став дека „парите не се добиваат лесно“.

Бонитет.ком

Можеби ќе ве интересира

ПОДЕМ НА ПАТУВАЊАТА СО ВОЗ: Кина изброја над 300 милиони железнички патнички патувања досега во летниот метеж

ПОДЕМ НА ПАТУВАЊАТА СО ВОЗ: Кина изброја над 300 милиони железнички патнички патувања досега во летниот метеж

Николоски: Владата ќе бара дел од средствата за изградба на пруга до Бугарија, да се пренаменат за брзата пруга на Коридорот 10

Николоски: Владата ќе бара дел од средствата за изградба на пруга до Бугарија, да се пренаменат за брзата пруга на Коридорот 10

БИЗНИСМЕНОТ АЗМАНОВ ОТКРИВА: Да, точно е дека продавам акции, а со парите сакам повторно да градам во Македонија, но ако тука не бива, ќе одам во Грција

БИЗНИСМЕНОТ АЗМАНОВ ОТКРИВА: Да, точно е дека продавам акции, а со парите сакам повторно да градам во Македонија, но ако тука не бива, ќе одам во Грција

Еден е Ворен Бафет од Пласница! Како „Пуцко Петрол“ од алашвериш со акции на ОКТА за еден ден заработи 7 милиони евра?

Еден е Ворен Бафет од Пласница! Како „Пуцко Петрол“ од алашвериш со акции на ОКТА за еден ден заработи 7 милиони евра?

МИСЛЕА ДЕКА РАБОТАТА ЌЕ ДОЈДЕ САМА АКО ИЗГРАДАТ КУЌА И БАЗЕН - Вилите на море во една туристичка земја зјаат празни

МИСЛЕА ДЕКА РАБОТАТА ЌЕ ДОЈДЕ САМА АКО ИЗГРАДАТ КУЌА И БАЗЕН - Вилите на море во една туристичка земја зјаат празни

КРИС ПАВЛОВСКИ Е СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО, РАБОТИ СО ТИМОТ НА ТРАМП ВО РАЗВИВАЊЕ НА RUMBLE - премиерот откри интересни детали

КРИС ПАВЛОВСКИ Е СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО, РАБОТИ СО ТИМОТ НА ТРАМП ВО РАЗВИВАЊЕ НА RUMBLE - премиерот откри интересни детали

Агенцијата за енергетика стана дел од Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини

Агенцијата за енергетика стана дел од Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини

ВОЗАЧИ, НОВО ПОЕВТИНУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве ги новите цени, ќе важат од полноќ

ВОЗАЧИ, НОВО ПОЕВТИНУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве ги новите цени, ќе важат од полноќ

ИТАЛИЈАНСКИ ЛАНЕЦ СУПЕРМАРКЕТИ ВЛЕГУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Ќе отвори неколку продавници

ИТАЛИЈАНСКИ ЛАНЕЦ СУПЕРМАРКЕТИ ВЛЕГУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Ќе отвори неколку продавници