29 Септември, 2023
0.0267

Милош Вучевиќ е новиот лидер на СНС

Објавено во: Балкан 27 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Српскиот министер за одбрана, Милош Вучевиќ е избран за нов претседател на Српската напредна странка. Тој е новиот лидер и доаѓа на местото на српскиот претседател Александар Вучиќ кој се повлече од партиската функција. 

Во Крагуевац денеска во салата „Езеро“ се одржа Изборната седница на Српската напредна странка. 

„Подготвени сме да разговараме со сите политички партии за прашањето за можни предвремени избори, датумот на изборите… Не разговаравме за реконструкција на Владата на Србија, ниту денеска, ниту претходните денови. Тоа што го кажав по претседателските избори СНС, дека тоа што го кажа Александар е аксиома за СНС-нема преодна влада на Србија. Владата се формира само врз основа на мнозинството во Собранието, а се добива со поддршка на граѓаните на избирачките места, односно на изборите. За ова не се разговара и не оставаме ни милиметар простор некој да си замисли дека нешто ќе направи или како да ја преземе власта. Власта ја преземате кога ќе добиете мнозинска поддршка од гласачите“, изјави  Вучевиќ.

Вучевиќ е роден во Нови Сад на 10 декември 1974 година. Тој е правник и политичар. Стана градоначалник на Нови Сад за прв пат по изборот во 2012 година, за да биде реизбран на изборите за градоначалник во 2016 година, а историски по трет пат стана градоначалник на Нови Сад на изборите во 2020 година.

Основно училиште учел во родниот град, а потоа дипломирал во гимназијата Јан Колар во Бачки Петровац и дипломирал на Правниот факултет во Нови Сад во 1999 година. Со адвокатура се занимава од 1999 година во неговата приватна адвокатска канцеларија.

Тој е претседател на Градскиот комитет на Српската напредна партија од Нови Сад. Вучевиќ е избран за претседател на Градскиот комитет на Српската напредна партија во Нови Сад на изборите во партијата на локално ниво одржани во 2011 година. За градоначалник на Нови Сад беше избран во септември 2012 година, по што престана да работи како адвокат. Беше член на Одборот на директори на Националната алијанса за локален економски развој (НАЛЕД) од 2015 до 2016 година. По локалните избори во 2016 година, Вучевиќ е реизбран за градоначалник на Нови Сад втор последователен мандат. Таа година стана и потпретседател на Српската напредна странка. Добитник е на повеќе награди. 

фото Фејсбук Милош Вучевиќ

Можеби ќе ве интересира

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ