23 Јули, 2024
0.0247

МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Кои репрезентации вредат најмногу на ЕП 2024?

Објавено во: Финансии 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Во текот на целиот јуни, но и дел од јули, фудбалот ќе биде во центарот на вниманието на јавноста, особено на оние кои го сакаат спортот и најважното споредно нешто на светот.

Германија доби можност да биде домаќин на 17. издание на Европското фудбалско првенство од 14 јуни до 14 јули годинава уште во 2018 година.

Една година претходно УЕФА објави дека две земји, Германија и Турција, понудиле да бидат домаќини на првенството, на крајот, со 12 гласа „за“ и еден воздржан (Турција доби четири гласа), Германија беше избрана за домаќин на Европското првенство во 2024 година.

Ова ќе биде трет пат Германците да ја организираат Лигата, најважното спортско натпреварување на стариот континент.

Навивачите ширум Европа со нетрпение го очекуваат секој натпревар, надевајќи се дека нивната репрезентација ќе го подигне престижниот трофеј. Резултатот е неизвесен и не може во овој момент да се разговара, како и да се пишува нешто со сигурност, но она што се знае е вредноста на репрезентациите кои ќе ги гледаме цели 30 дена.

Најголем дел од вредноста на репрезентацијата доаѓа од играчите.

Клубовите редовно плаќаат огромни суми за најталентираните меѓу нив, но не треба да се игнорираат ниту маркетиншките фактори, ниту резултатите, кои во својата сума го подигаат угледот на една земја, односно нејзината репрезентација.

Репрезентацијата на Франција, на пример, важи за една од највредните на Европското првенство.

Со ѕвезди како Килијан Мбапе, Антоан Гризман и Пол Погба, пазарната вредност на тимот е исклучително висока. Франција го освои Европското првенство во 1984 и 2000 година, а во 2018 година стана светски шампион.

Германија, земјата домаќин, четирикратен светски шампион и трикратен европски шампион, исто така има значителна вредност, како и Белгија.

Англија е незаменлива во елитното фудбалско друштво, како и Шпанија која е трикратен европски првак. Интересно е што во своите редови ќе го има Ламине Џамал, млад фудбалски вундеркинд, кој го тепаат спортските стручњаци.

Овој 16-годишен крилен напаѓач не ги напушта насловните страници, се наметна како важен дел од напаѓачката линија на Барселона и се очекува да биде многу влијателен на претстојното Европско првенство во Германија.

Подолу е списокот на 10-те највредни репрезентации кои ќе се натпреваруваат во Германија:

Англија 1,52 милијарди евра

Франција 1,23 милијарди евра

Португалија 1,05 милијарди евра

Шпанија 965,5 милијарди евра

Германија 851 милијарди евра

Холандија 845 милијарди евра

Италија 705,5 милијарди евра

Белгија 584,5 милијарди евра

Норвешка 478,6 милијарди евра

Данска 415,5 милијарди евра


Форбс.н1рс

Можеби ќе ве интересира

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници