25 Април, 2024
0.0695

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

Објавено во: Економија 29 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Родени помеѓу 1981 и 2000 година, познати како милениумци, се на пат да станат „најбогатата генерација во историјата“, според истражувањето на една британска консултантска фирма.

Најт Френк, лондонската консултантска компанија основана во 1896 година, го објави својот 18-ти извештај за богатството и објави дека оваа генерација ќе има корист од „сеизмички“ неочекувани добивки во следните 20 години, благодарение на богатството акумулирано од генерациите пред нив.

Веќе пишувавме за фактот дека во текот на следните 20 години светот ќе го доживее најголемиот трансфер на богатство во историјата.

Дури 75 отсто од милениумците очекуваат нивното богатство да се зголеми во 2024 година

Додека распределбата на богатството може да се менува меѓу регионите во светот, уште поголема промена се случува меѓу генерациите. Промената ќе доведе до движење на средства од 90 трилиони долари помеѓу генерации само во САД, „со што богатите милениумци ќе бидат најбогатата генерација во историјата“, рече Најт Френк.

Истражувањето покажа дека 75 отсто од милениумците очекуваат нивното богатство да се зголеми во 2024 година, во споредба со 53 отсто од Baby Boomers (оние родени помеѓу 1946 и 1964 година), 56 отсто од генерацијата X (1965-1980) и 69 отсто во помладата генерација Z .

Додека го чекаат своето наследство, многу милениумци сè уште се „закрепнуваат“ од серија економски шокови, со падот во 2008 година проследен со серија финансиски неуспеси предизвикани од пандемијата, Брегзит и војната во Украина.

Промени во однесувањето

Како резултат на зголемените кирии, тие потрошија поголем дел од својот приход на трошоци за домување и се соочија со значителни предизвици во обезбедувањето на сопствените домови или штедењето за пензионирање. Условите ја поттикнаа сликата дека милениумците - без целта да го заштедат својот приход за да стекнат имот - ги трошат своите пари на луксузен живот.

Во реалноста, нивната идна финансиска моќ веројатно ќе биде лотарија на поделбата, во голема мера одредена од наследството од претходните генерации, вклучувајќи го и имотот.

Лиам Бејли, глобален шеф на истражување во Најт Френк, рече дека промената во богатството веројатно ќе помогне во напорите да се натераат милениумците да се фокусираат на одржливи инвестиции и промени во нивното однесување, особено трошењето.

Ако тоа се случи, тогаш тие навистина се на пат да станат „најбогатата генерација во историјата“.

Извор: Бонитет.ком

Можеби ќе ве интересира

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?