23 Јули, 2024
0.0289

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

Објавено во: Финансии, Балкан 23 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Хрватска, Црна Гора и Словенија и оваа година беа меѓу најпопуларните дестинации каде Србите бараат сезонска работа и чиста заработувачка. И иако хрватскиот дел на Истра го зазема водечкото место, секаде каде има ресторани, потребни се работници, пред се келнери и готвачи, кои за еден месец можат да заработат и до 3.000 евра. Сепак, како и претходните години, работа има и за многу други профили.

Според Милош Турински од „Инфостуд“, миграциите на работоспособното население во периодот на годишните времиња главно се поврзани со регионот, соседството и крајбрежјето. 

 - Она што е најбарано се работните места поврзани со угостителство, под кои најмногу мислиме на позиции за келнери и готвачи, кои најчесто ги поврзуваме со работа на јадранското крајбрежје, каде што најголем број наши квалификувани луѓе одат шест месеци со цел да Заработувајте поголема плата што се однесува до регионот, во нашето соседство сите земји со развиен туризам - Хрватска, Словенија, Црна Гора - имаат многу голем проблем да најдат работници од туристичкиот сектор и угостителството повеќе работници во споредба со кога не е сезона - истакнува Турински.

Според него, она што главно ги привлекува работниците од Србија да заминат во земјите од регионот за сезоната е нето приходот што им останува. „Најголем број наши работници одат во Хрватска, можеме да кажеме дека најголема концентрација е преку Истра, она што е добро за нив е чиста заработка, бидејќи во голем број случаи таму им е покриено сместувањето и еден или два оброка дневно. , поради што можат да остварат чиста добивка во смисла дека немаат дополнителни трошоци за живот, сепак, мора да бидеме свесни дека тие често работат со еден или без слободен ден сезоната и која е нивната цел во просек да заработат, кога станува збор за заработката без бакшиш, околу 1.500 евра. Тоа е убава плата, особено кога ќе се додадат оние четири, пет или шест месеци што некој ќе ги потроши таму и ќе може да ги врати чистите пари во моментов“, вели тој.

Турински посочува дека е важно да се има предвид дека се работи за туристички дестинации, поради што се потребни некои дополнителни квалификации покрај чистото познавање на работата и претходното искуство.

„Сезоната е туризам и ако сезоната ја подметнете под туризам, секоја дополнителна квалификација е секогаш плус. Јасно е дека туристичките земји ги посетуваат странци, па ако одлучите да работите со луѓе, во смисла дека сте келнер или водителка која пречекува гости, неопходно е да се биде комуникативен, од друга страна, да се има познавање на странски јазик, за да може да се комуницира доколку доаѓаат странци Тоа е секако еден од квалификациите и предусловите да можеш да се работи Во однос на работата, неопходно е да знаете како да комуницирате со луѓето За домаќините и другите работни места кои немаат контактни точки со гостите, не е толку важно, туку да имате желба да работите. објаснува соговорникот.

Но, Турински нагласува дека ваквата побарувачка на сезонски работни места предизвикува се повеќе штета на домашната инфраструктура, која потоа самата е принудена да се сврти кон странска работна сила.

„Ни недостигаат келнери во текот на целата година, а кога ќе дојде сезоната тие масовно заминуваат на Јадранското крајбрежје, а потоа веќе постоечкиот дефицит дополнително се зголемува. Мора да бидеме свесни дека и овие сезонски земјоделски работи почнаа да ги вршат странци, најмногу од Азија, токму поради немањето наши луѓе. Сигурно имаме голем увоз на работници од странство кои беа распоредени на одредени работни места во смисла на, едно време, испорака и градежништво, возачи, но кај нас почнаа да работат и странци на земјоделски работи, бидејќи фармите не можат да најдат работници од нашата земја.“ истакнува Турински.

Станимир втора година по ред оди во Хрватска на сезонска работа, во градот Рогозница во северна Далмација. По професија е готвач и ужива во својата работа и во контактот со луѓето, поради што веднаш му се допадна идејата да работи на отворено во еден од рестораните веднаш на плажа.

„Тимот е навистина одличен, па убаво е кога доаѓам на работа. Комуникацијата со гостите е одлична, особено затоа што работам на отворено, па сите се таму и гледаат додека работам. Тоа е голем плус и повеќе искуство, тие сакаат Мојата храна е навистина посебно чувство кога гледам дека гостите кои дојдоа минатата година се враќаат сега и ме поздравуваат“, вели Станимир.

Како што вели, работата е потешка отколку во Белград, но не чувствува притисок. Сиот стрес исчезнува кога ќе го види морето. Сепак, обврските не му даваат многу слободно време се додека времето е убаво.

„Бидејќи скарата вклучува 80 проценти од нарачките, навистина има многу работа од моја страна, така што нон-стоп сум тука - од 12:00 до 00:00 часот. Двојното работно време важи за другите вработени. Сега се навикнав, но на почетокот ми беше тешко, особено без слободен ден. Слободен сум само кога врне и времето е лошо, бидејќи ресторанот е на отворено. Сред сезона имаме празнина, кога нема гости, да речеме од 15 до 18 часот, па често го користам тоа време за одмор и опуштен ручек“, вели соговорникот.

Станимир вели дека му е обезбедено се – од сместување до храна, кога сака, без ограничување до одреден број оброци.

"Се чувствував како дома. Немам два оброка, имам 22 години - можам да јадам кога сакам, кога пристигнувам и можам. Вечера, ужина, зготвена храна. Жената на сопственикот секогаш се труди да ни зготви нешто , за да не јадеме постојано таму сува храна, правете десерт Навистина се фер и коректни во се, да не беа, немаше да се вратам“, истакнува тој и додава дека има. многу Срби во тоа место, и сезонски работници и оние што живеат таму, како и Босанци.

„За сезоната се одлучив пред се поради приходите што не можам да ги остварам во Белград. И да можам, сепак има трошок. Задоволен сум од мојата плата, и секогаш има некои бонуси. Донекаде работам без слободен ден помага да се заштедат пари Овде сум од мај до ноември, а работата секогаш ме чека во Белград - без разлика дали во ресторан каде што веќе сум бил или во друг, има работа“, заклучува Станимир.

Марко оваа година реши да ја напушти работата како шанкер во познато белградско кафуле и за прв пат да замине надвор од Србија за сезоната. Слушајќи го искуството на двајца пријатели кои престојувале во Хрватска претходната година, тој самиот се решил на ваков потег.

Како што раскажува за НИН, местото каде што престојувал бара различни работни места - од рецепционери, собарки и чувари, до шанкери, шанкери, готвачи, помошници готвачи и келнери, па се до менаџери и аниматори. Соговорникот одлучил да продолжи да работи како шанкер во полуксузен ресторан во градот Њивице, на островот Крк.

„Сместувањето е платено и имаме два оброка дневно, кои се носат на нашето работно место. Платите варираат од позиција до позиција и од локација до локација. Во мојата компанија има мали разлики, иако постојат. Договорот е договорен за 40 часа неделно, од понеделник до петок. Смените се разликуваат од продавница до продавница, а викендот се смета за прекувремена работа, па тогаш добивате бонуси. Сите имаме право на пауза и се е во ред се додека работата не трпи и комуникацијата е на ниво. Има три различни смени - прва, втора и двојно работно време, кое се плаќа малку повеќе бидејќи вклучува двапати доаѓање на работа. Двојно се прави двапати за три или три и пол статии. Смената може да биде од 9 до 12 часот, по што имаме слободно време до вечерта кога ќе се вратиме на работа“, вели тој.

Според него, работата не е нималку лесна, што е карактеристично за угостителството, но слободното време на плажа го смета за најдобар „одмор за душа“.

„Белград е зафатен кога се во прашање луѓето и воопшто начинот на живот. Овде се е помирно и полесно и можеш да ја одмориш главата. Гостите се опуштени, бидејќи тоа се главно луѓе кои дошле на одмор, а потоа нема тензии е порелаксирана варијанта Што се однесува до моите колеги, но и луѓето со кои делам сместување, без разлика кој од каде е, сите се одлични за дружење “, вели Марко.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници