05 Март, 2024
0.0232

Меркел одговори дали можела да ја спречи војната во Украина

Објавено во: Свет 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Не можев да влијаам на Путин, веќе немав сила, вели екс германската канцеларка Ангела Меркел за тоа дали можела да ја спречи војната во Украина. 

Taa изјави дека сакала да свика разговори меѓу Европа и рускиот претседател Владимир Путин годината пред воениот напад на Украина. Меркел изјави за „Шпигел“ дека таа и францускиот претседател Емануел Макрон планирале да организираат независен формат за разговорите на Путин со Европскиот совет лани. 

„Но, јас веќе немав сила да го туркам процесот, бидејќи сите знаеја: таа заминува наесен“, изјави Меркел. 

Таа се повлече од политиката по 16 години на власт во Германија, по изборите во септември 2021 година и откако во декември му ги предаде овластувањата на Олаф Шолц од Социјалдемократскиот сојуз. Меркел вели дека за Путин важна е само моќта. Поранешната германска канцеларка изјави дека „дојде време за нов пристап“ бидејќи нејзината влада не постигнала напредок, не само во Украина, туку и кога станува збор за конфликтите во Молдавија, Грузија, Сирија и Либија.

Инаку, многу аналитичари сметаат дека Меркел, но и екс американскиот претседател Доналд Трамп доколку беа на власт ќе ја спречеа војната. Медиумите пишуваа дека Меркел додека беше на власт спречила војна меѓу Турција и Грција. 

Делови од Украина се без струја. Поранешниот украински министер за економија Тимофиј Миланов на Твитер опиша како е да се живее во Киев без струја, греење и вода додека температурата е на нула.

Можеби ќе ве интересира

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

ПРОПАТУВАА НИЗ ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗЕМЈИ, БРУТАЛНО СЕ НАПАДНАТИ ВО ИНДИЈА: „Седум луѓе ме силуваа“, вистински пекол за познатата блогерска двојка од Шпанија

ПРОПАТУВАА НИЗ ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗЕМЈИ, БРУТАЛНО СЕ НАПАДНАТИ ВО ИНДИЈА: „Седум луѓе ме силуваа“, вистински пекол за познатата блогерска двојка од Шпанија

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Банди ги ослободија речиси сите затвореници, воведен е полициски час на Хаити

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Банди ги ослободија речиси сите затвореници, воведен е полициски час на Хаити

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО РАБОТНО МЕСТО Е ЗАГРОЗЕНО: Еве кои работни места ќе исчезнат заради вештачка интелигенција

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО РАБОТНО МЕСТО Е ЗАГРОЗЕНО: Еве кои работни места ќе исчезнат заради вештачка интелигенција

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош