23 Јули, 2024
0.0253

МЕРЦЕДЕС, БМВ И ФОЛКСВАГЕН СО ОСТРА РЕАКЦИЈА - ја критикуваа ЕУ за воведувањето царини за кинеските производители

Објавено во: Економија 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Германските производители на автомобили остро ги критикуваа новите царини на Европската унија за кинеските електрични возила увезени во Европа.

За потсетување, Европската комисија се закани дека од 4 јули има намера да воведе привремени царини за увоз на електрични автомобили од Кина кои ќе се движат од 17,4 до 38,1 отсто наместо сегашните 10 отсто, поради незаконските државни субвенции за кинеските производители.

Како дел од истрагата што започна во октомври минатата година и се уште е во тек, Комисијата привремено заклучи дека кинеските производители на електрични возила со батерии (BEV) имаат корист од неоправдани субвенции, што може да предизвика економска штета на производителите кои функционираат во самата унија.

Сепак, има негодување од германската автомобилска индустрија, пренесуваат медумите.

Мерцедес, БМВ и Фолксваген би можеле да се соочат со контрамерки од кинеската влада кои ќе влијаат на нивните операции во Кина, клучен профитен центар за тие компании.

BMW: Ова ќе им наштети на европските компании и интереси

Извршниот директор на БМВ, Оливер Зипсе, изјави дека царините на ЕУ ќе им наштетат на европските компании и европските интереси.

„Протекционизмот ризикува да западне во маѓепсан круг. Тарифите водат кон нови царини, а тоа води кон изолација наместо соработка“, рече тој.

„Од перспектива на БМВ Груп, протекционистичките мерки, како што е воведувањето царини за увоз, не придонесуваат за нашиот успех на меѓународните пазари“, се вели во соопштението.

Извршниот директор на Мерцедес, Ола Калениус, рече: „Не ни треба зголемување на бариерите за трговијата. Треба да работиме на отстранување на трговските бариери во духот на Светската трговска организација“.

Фолксваген: Негативните ефекти од оваа одлука ги надминуваат сите потенцијални придобивки

Фолксваген рече дека царините нема да ја постигнат целта на ЕУ за зајакнување на конкурентноста на европската автомобилска индустрија.

„Тајмингот на одлуката на Европската комисија е штетен за моменталната слаба побарувачка за електрични возила во Германија и Европа. Негативните ефекти од оваа одлука ги надминуваат сите потенцијални придобивки за европската, а особено германската автомобилска индустрија“, велат од Фолксваген.

Германското индустриско тело рече дека царините го зголемуваат ризикот од трговска војна и нема да ја зајакнат конкурентноста на европскиот автомобилски сектор.

„Потенцијалната штета што би можела да произлезе од царините може да биде поголема од потенцијалните придобивки за европската, а особено германската автомобилска индустрија“, рече во изјавата претседателката на ова тело, Хилдегард Милер.

Можеби ќе ве интересира

ПОДЕМ НА ПАТУВАЊАТА СО ВОЗ: Кина изброја над 300 милиони железнички патнички патувања досега во летниот метеж

ПОДЕМ НА ПАТУВАЊАТА СО ВОЗ: Кина изброја над 300 милиони железнички патнички патувања досега во летниот метеж

Николоски: Владата ќе бара дел од средствата за изградба на пруга до Бугарија, да се пренаменат за брзата пруга на Коридорот 10

Николоски: Владата ќе бара дел од средствата за изградба на пруга до Бугарија, да се пренаменат за брзата пруга на Коридорот 10

БИЗНИСМЕНОТ АЗМАНОВ ОТКРИВА: Да, точно е дека продавам акции, а со парите сакам повторно да градам во Македонија, но ако тука не бива, ќе одам во Грција

БИЗНИСМЕНОТ АЗМАНОВ ОТКРИВА: Да, точно е дека продавам акции, а со парите сакам повторно да градам во Македонија, но ако тука не бива, ќе одам во Грција

Еден е Ворен Бафет од Пласница! Како „Пуцко Петрол“ од алашвериш со акции на ОКТА за еден ден заработи 7 милиони евра?

Еден е Ворен Бафет од Пласница! Како „Пуцко Петрол“ од алашвериш со акции на ОКТА за еден ден заработи 7 милиони евра?

МИСЛЕА ДЕКА РАБОТАТА ЌЕ ДОЈДЕ САМА АКО ИЗГРАДАТ КУЌА И БАЗЕН - Вилите на море во една туристичка земја зјаат празни

МИСЛЕА ДЕКА РАБОТАТА ЌЕ ДОЈДЕ САМА АКО ИЗГРАДАТ КУЌА И БАЗЕН - Вилите на море во една туристичка земја зјаат празни

КРИС ПАВЛОВСКИ Е СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО, РАБОТИ СО ТИМОТ НА ТРАМП ВО РАЗВИВАЊЕ НА RUMBLE - премиерот откри интересни детали

КРИС ПАВЛОВСКИ Е СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО, РАБОТИ СО ТИМОТ НА ТРАМП ВО РАЗВИВАЊЕ НА RUMBLE - премиерот откри интересни детали

Агенцијата за енергетика стана дел од Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини

Агенцијата за енергетика стана дел од Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини

ВОЗАЧИ, НОВО ПОЕВТИНУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве ги новите цени, ќе важат од полноќ

ВОЗАЧИ, НОВО ПОЕВТИНУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве ги новите цени, ќе важат од полноќ

ИТАЛИЈАНСКИ ЛАНЕЦ СУПЕРМАРКЕТИ ВЛЕГУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Ќе отвори неколку продавници

ИТАЛИЈАНСКИ ЛАНЕЦ СУПЕРМАРКЕТИ ВЛЕГУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Ќе отвори неколку продавници