04 Декември, 2023
0.0261

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Марјан Ѓорчев, во своето гостување во радио Лидер, рече дека екс лидерот на партијата, Никола Груевски, сето ова го прави во период кога ВМРО-ДПМНЕ е најкомпактно, стабилно и со најголем број на градоначалници во историјата на локалните избори.

-Тука е и проблемот, што е необјасниво, е зошто тој би превземал било каква акција во делот да може да се разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ, кога ВМРО-ДПМНЕ е најкомпактно, после конгресот, каде со акламација е избран, проф.д-р Христијан Мицкоски. И второ каде што на локалните избори ВМРО-ДПМНЕ е во водство и со најголем број на градоначалници во историјата на локалните избори во Република Македонија, рече тој.

Ѓорчев во текот на своето гостување порача дека не ја гледа логичноста да еден поранешен претседател на партија кој е легитимно назначен и разрешен така да се однесува.

-Не ја гледам човечката логика на еден претседател кој бил толку години, кој е избран според тоа како предвидуваат статутите на ВМРО-ДПМНЕ и разрешен на начин како што предвидуваат статутите на ВМРО-ДПМНЕ, и според мене за еден човек да остане човек до крај, во вакви моменти треба да даде поддршкка, тој го прави тоа спротивното, вели Ѓорчев.

На крај Ѓорчев порача:

-Во овој момент се врши страшен притисок врз Република Македонија, врз институциите и тука веројатно е обидот на Груевски на некој начин не покажувајќу цврсто јадро во себе кој што ќе значи еден амалгам кој што ќе ги обедини Македонците и ќе каже јас ви порачувам од Будимпешта вие да бидете обединети, силни и да издржите под притисок на уставните измени.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОЗНААТ ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ ЗА СЛУЧАЈОТ „ВАЊА“: МВР и ОЈО на заедничка прес-конференција

ЕВЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОЗНААТ ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ ЗА СЛУЧАЈОТ „ВАЊА“: МВР и ОЈО на заедничка прес-конференција

КНИГА НА ЖАЛОСТ ЌЕ БИДЕ ОТВОРЕНА ВО ПЕСТАЛОЦИ - општина Центар завиена во тага, се бара целосно расветлување на случајот

КНИГА НА ЖАЛОСТ ЌЕ БИДЕ ОТВОРЕНА ВО ПЕСТАЛОЦИ - општина Центар завиена во тага, се бара целосно расветлување на случајот

ГРУБИ Е КРАЈНО ВОЗНЕМИРЕН ОД КИДНАПИРАЊЕТО И УБИСТВОТО НА 14 ГОДИШНАТА ВАЊА: Мора да ги отстраниме убијците!

ГРУБИ Е КРАЈНО ВОЗНЕМИРЕН ОД КИДНАПИРАЊЕТО И УБИСТВОТО НА 14 ГОДИШНАТА ВАЊА: Мора да ги отстраниме убијците!

ВО ЈАВНОСТА ВЕЌЕ СЕ СПОМЕНУВААТ ИМИЊА НА СТОРИТЕЛИ: Официјална потврда од надлежните нема

ВО ЈАВНОСТА ВЕЌЕ СЕ СПОМЕНУВААТ ИМИЊА НА СТОРИТЕЛИ: Официјална потврда од надлежните нема

УШТЕ ЕДЕН АДВОКАТ СЕ ОГЛАСИ: Апел до сите колеги, никој да не се нафати да ги брани!

УШТЕ ЕДЕН АДВОКАТ СЕ ОГЛАСИ: Апел до сите колеги, никој да не се нафати да ги брани!

ЛАВИНА РЕАКЦИИ ПО ШОКАНТНАТА ВЕСТ ЗА ВАЊА: Фејсбук преполн со барања за правда!

ЛАВИНА РЕАКЦИИ ПО ШОКАНТНАТА ВЕСТ ЗА ВАЊА: Фејсбук преполн со барања за правда!

СЕ ОГЛАСИ АДВОКАТОТ ЈАНАКИ: Користољубие при првичното киднапирање подразбира да се бараат пари од семејството, пријатели...

СЕ ОГЛАСИ АДВОКАТОТ ЈАНАКИ: Користољубие при првичното киднапирање подразбира да се бараат пари од семејството, пријатели...

РОДИТЕЛИТЕ ВО ПАНИКА: Ги советуваат своите деца да не излегуваат од дома!

РОДИТЕЛИТЕ ВО ПАНИКА: Ги советуваат своите деца да не излегуваат од дома!

ПРОНАЈДЕНА Е ВАЊА МРТВА ВО ОКОЛИНАТА НА СКОПЈЕ, УБИЕНА Е ИСТИОТ ДЕН КОГА Е КИДНАПИРАНА: Ова се сите детали

ПРОНАЈДЕНА Е ВАЊА МРТВА ВО ОКОЛИНАТА НА СКОПЈЕ, УБИЕНА Е ИСТИОТ ДЕН КОГА Е КИДНАПИРАНА: Ова се сите детали