02 Декември, 2022
0.0262

Македонски дониран тенк уништен во Херсон

Објавено во: Македонија 06 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

„Милитарист“ објави видео во кое тврди дека од страна на руската армија при напад на областа Херсон е уништен тенк дониран од Македонија.

„Оштетен и уништен во близина на Херсон БТР-70. Според нашите информации, 50 од овие машини се добиени од Северна Македонија и префрлени на групата во Херсон“, објави „Милитарист“.


Македонската влада тогаш, покрај другото, од Украина купи 32 тенкa од моделот Т-72А. Министерството за одбрана во меѓувреме објави дека намерата е сите тенкови (30-ина, колку што се исправни) да бидат донирани во Украина. 

Веројатно е направен договор (по примерот на Полска, Чешка, Словачка, Бугарија, Романија) употребливото тешко вооружување од советско производство да и се даде на Украина а за возврат да се добијат поповолни услови за набавка на американско вооружување.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Силјановска Давкова: Не е предвремено полагање правосуден испит со стекнати 180 кредити, две години пред да завршите факултет

Силјановска Давкова: Не е предвремено полагање правосуден испит со стекнати 180 кредити, две години пред да завршите факултет

Перо Камиказа ќе влезе во трката за шеф на државата

Перо Камиказа ќе влезе во трката за шеф на државата

Славчо Попоски најави врнежи и објави какво време ќе имаме месецов

Славчо Попоски најави врнежи и објави какво време ќе имаме месецов

Ленин: Ако не се прифати предлогот во понеделник блокада на главните крстосници

Ленин: Ако не се прифати предлогот во понеделник блокада на главните крстосници

ПО ЧЕТИРИ КИЛОГРАМИ ЈАБОЛКА ЗА СЕКОЈ УЧЕНИК: Почна реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

ПО ЧЕТИРИ КИЛОГРАМИ ЈАБОЛКА ЗА СЕКОЈ УЧЕНИК: Почна реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Спасовски: Има пријава дека полициски службеници во Арачиново се однесувале недолично

Спасовски: Има пријава дека полициски службеници во Арачиново се однесувале недолично

ЕДНОГОДИШНИОТ ЗОРАН Е ХРАБАР БОРЕЦ - екс министерот Филипче објави фотографија од успешно оперирано бебенце

ЕДНОГОДИШНИОТ ЗОРАН Е ХРАБАР БОРЕЦ - екс министерот Филипче објави фотографија од успешно оперирано бебенце

За прв пат лажна дојава за бомба во училиште надвор од Скопје

За прв пат лажна дојава за бомба во училиште надвор од Скопје

Вооружена група избркала полицајци од Арачиново

Вооружена група избркала полицајци од Арачиново