29 Мај, 2024
0.0267

ЛУЃЕТО ЈА МРАЗАТ ИНФЛАЦИЈАТА ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ ГУБЕЊЕ НА РАБОТНИТЕ МЕСТА - директор од ФЕД објасни зошто мора да ги зголемуваат каматите

Објавено во: Финансии 25 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Федералните резерви оваа недела се соочија со особено вознемирувачка одлука: Дали треба да ги зголемат каматните стапки за време на банкарската криза?

За Том Баркин, одлуката не беше особено предизвикувачка. Инфлацијата, вели тој, останува јавен непријател број 1.

Банката на федерални резерви забележа црвени знамиња во банката во Силиконската долина години пред да пропадне

„Инфлацијата е висока. Побарувачката се чинеше дека не се намали. И така, причината за покачувањето беше прилично јасна“, изјави Баркин, претседател на Банката на федерални резерви на Ричмонд, во ексклузивно интервју за Си-Ен-Ен во петокот.

Баркин, кој учествува во дебатата на ФЕД, но нема гласање оваа година, призна дека секоја одлука е „тешка“ и целосно дебатирана.

Но, економските извештаи кои се упатуваат на состанокот на ФЕД оваа недела сугерираат дека економијата е сè уште премногу жешка. ФЕД на крајот донесе едногласна одлука за зголемување на каматните стапки деветти пат по ред.

„Пазарот на трудот е тесен. Историски тесно“, рече Баркин. „За жал, инфлацијата остана превисока.

„За мене, прашањето беше: Дали гледате дека се случуваат такви стресови што чувствувате дека навистина треба да се повлечете и да научите повеќе?“, рече Баркин. „Се чувствуваше многу стабилно кога стигнавме таму. Така што условите беа соодветни за да се води монетарната политика на начинот на кој сакаме да ја водиме монетарната политика“.

Работни места наспроти инфлација

Некои политичари, лево и десно, ја осудија ФЕД за зголемување на стапките толку брзо што може да доведе до масовни отпуштања.

Демократската сенаторка од Масачусетс, Елизабет Ворен, во средата изјави за Џејк Тапер на Си-Ен-Ен дека претседателот на ФЕД Џером Пауел прави „навистина ужасна работа“ и „се обидува да отпушти два милиони луѓе“.

Запрашан за аргументот на политичарите дека ФЕД сака луѓето да ги загубат своите работни места, Баркин нагласи дека јавноста е многу вознемирена поради високите трошоци за живот.

„Една работа што ја слушам гласно и јасно од сите е дека мразат инфлација. „Тие мислат дека инфлацијата е неправедна“, рече Баркин, мислејќи на разговорите со жителите на неговата област. „Добивате покачување и потоа треба да го потрошите тоа покачување на бензинската пумпа. Тоа создава несигурност. Искрено е исцрпувачки. И мислам дека е исцрпувачки да мора да купувате наоколу за подобри цени или да им објаснувате на вашите клиенти, знаете, вашата потреба за зголемување на цената“.

Баркин додаде: „Луѓето навистина сакаат да ја ставиме инфлацијата под контрола“. Тоа е она што тие сакаат да го направиме. Ние сме момците кои се обвинети да го направат тоа“.

Можеби ќе ве интересира

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

Триглав пензиско друштво - 5 години афирмација на капитално финансираното пензиско осигурување преку уникатен пристап до секој член и градење на однос базиран на доверба

Триглав пензиско друштво - 5 години афирмација на капитално финансираното пензиско осигурување преку уникатен пристап до секој член и градење на однос базиран на доверба

ПРОМЕНИ ВО ОРГАНИТЕ НА УПРАВУВАЊЕ НА НЛБ БАНКА - Наташа Пукл на местото на Матеја Тревен во Надзорниот одбор

ПРОМЕНИ ВО ОРГАНИТЕ НА УПРАВУВАЊЕ НА НЛБ БАНКА - Наташа Пукл на местото на Матеја Тревен во Надзорниот одбор

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„Стабилноста на домашната валута е зачувана“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за монетарната политика

„Стабилноста на домашната валута е зачувана“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за монетарната политика

И ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ НИВНИТЕ ДОБИВКИ СЕ ВО СИЛНИ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е топ петорката со најголеми чисти профити

И ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ НИВНИТЕ ДОБИВКИ СЕ ВО СИЛНИ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е топ петорката со најголеми чисти профити

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!