28 Септември, 2022
0.0237

ЛУЃЕТО БЕА СВЕСНИ ДЕКА УМИРААТ, НЕКОИ БЕА БЕЗ КОЖА НА ЛИЦАТА: Преживеана патничка во страшна несреќа во Хрватска сведочи за кобните моменти

Објавено во: Балкан 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Полскиот портал Факт разговараше со две жени кои се во болница во Загреб, а кои ја преживеаја страшната автобуска несреќа. Беата Кричовјак вели дека автобусот го управувале искусни возачи и дека немало никакви индиции дека може да се случи ваква трагедија.

„Ме шокираше што се случи. Не се сеќавам на моментот на несреќата бидејќи спиев. Траеше неколку секунди. Не се онесвестив, но бев заглавена. Видов луѓе кои не можеа да се движат. Чекав да го отворат автобусот и да ме изнесат. Не знаев што се случува околу мене бидејќи бев заглавена меѓу седиштата.Изгледаше како да чекав со часови, а помош чекав околу 13 минути“, вели таа за полскиот медиум.

„Беше страшно. Се слушаа болни извици, луѓето сигурно беа свесни дека умираат. Некои беа целосно згмечени. Страшно е да се видат луѓе без кожа на лицето. Шок. Невозможно е да се опише“. Беата со мајка си отишла во Меѓугорје. Таа вели дека знае дека ја преживеала несреќата, но ништо повеќе.

Инаку процесот на идентификација на жртвите се уште трае. „На сите лица им беа земени отпечатоци од прсти“

„Брзата помош дојде да ги спаси луѓето, а не нивниот багаж со документи. Ако некој е свесен, тогаш може да се идентификува, соопшти полската амбасада, посочувајќи дека не смеат да брзаат со информациите бидејќи може да згрешат. „Претпоставките не се доволни кога се зборува за нечиј живот или смрт. Исто е и со луѓето кои не се свесни. Не смееме да грешиме“, соопштија оттаму.

ФОТО: EPA/IVAN AGNEZOVIC

Можеби ќе ве интересира

СЛОБО ИМАЛ ДВЕ ЌЕЛИИ ВО ХАГ ВО КОИ НИ УПРАВНИКОТ НЕ СМЕЕЛ ДА ВЛЕЗЕ - стражарите занемеле кога после неговата смрт влегле внатре

СЛОБО ИМАЛ ДВЕ ЌЕЛИИ ВО ХАГ ВО КОИ НИ УПРАВНИКОТ НЕ СМЕЕЛ ДА ВЛЕЗЕ - стражарите занемеле кога после неговата смрт влегле внатре

ПРОТЕЧЕ ЕКСКЛУЗИВЕН ДОКУМЕНТ - ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЌЕ БАРА ОД ЕУ ДА ГИ ЗАПРЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО СРБИЈА - еве само под кој услов ќе продолжат

ПРОТЕЧЕ ЕКСКЛУЗИВЕН ДОКУМЕНТ - ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЌЕ БАРА ОД ЕУ ДА ГИ ЗАПРЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО СРБИЈА - еве само под кој услов ќе продолжат

Уште не може да се прогласи победа над короната: Српски епидемиолог вели дека ќе имаме уште еден бран, а еве каков ќе биде

Уште не може да се прогласи победа над короната: Српски епидемиолог вели дека ќе имаме уште еден бран, а еве каков ќе биде

Тројца Сиријци загинаа од гром во центарот на Софија

Тројца Сиријци загинаа од гром во центарот на Софија

ПОЖАР ВО ОСТРОШКИ МАНАСТИР, брзата интервенција на пожарникарите спречија пламенот да се прошири! (ВИДЕО)

ПОЖАР ВО ОСТРОШКИ МАНАСТИР, брзата интервенција на пожарникарите спречија пламенот да се прошири! (ВИДЕО)

СЕ ПОЈАВИ ТАЈНА ПРЕПИСКА: Еве како Звицер и уапсениот Вујотиќ планирале ликвидација на Вукотиќ

СЕ ПОЈАВИ ТАЈНА ПРЕПИСКА: Еве како Звицер и уапсениот Вујотиќ планирале ликвидација на Вукотиќ

ИЗБЕГНУВАЈТЕ НЕПОТРЕБНО ДВИЖЕЊЕ, жителите на соседна Грција добија пораки со предупредување за невремето

ИЗБЕГНУВАЈТЕ НЕПОТРЕБНО ДВИЖЕЊЕ, жителите на соседна Грција добија пораки со предупредување за невремето

Ердоган се закани: „Грција ќе одговара, тоа што го прават е провокација“

Ердоган се закани: „Грција ќе одговара, тоа што го прават е провокација“

Бугарин се обесил во училиште во Италија, го нашле додека имало гласање за избори

Бугарин се обесил во училиште во Италија, го нашле додека имало гласање за избори