29 Февруари, 2024
0.0313

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

Објавено во: Балкан, Свет 11 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Ако го прашате Филип Галековиќ, дрвото е прво. Но, не само затоа што е сопственик на компанија за преработка на дрво, туку и затоа што бизнисот со кој се занимава пред сите ја чувствува претстојната рецесија. Затоа што нарачките паѓаат, пишува Пословни.хр.

„Првенствено, од почетокот на годината почна со Германија, се прошири во остатокот од Европа, а сега веќе се чувствува, се осмелувам да кажам и во остатокот од светот“, коментира Филип Галековиќ.

Компанијата на Филип околу 80 отсто од приходите остварува од извоз, па нарачката буквално е преполовена, пишува Дневник.хр.

„Па, над 50 проценти. Над 50 отсто пад“, откри тој.

Изворот на проблемот е во Германија, каде хрватскиот паркет и мебелот се популарен избор за градба. Но, изградбата запре.

„Кога ќе ја погледнеме историјата на Германија во последните педесет години, ова е можеби најсериозната криза во нивната градежна индустрија“, објасни Хрвоје Стојиќ, главен економист на ХУП.

Од влезот во Европската унија, растот на извозот на стоки, вклучително и дрвените производи, е главниот фактор за економскиот раст. Не повеќе.

„Во структурата на БДП, учеството на извозот на стоки падна за 20,4 отсто. Значи, тоа е вистински предупредувачки знак“, изјави извршната директорка на HUP, Ирена Вебер.

И за падот на приходите да не го загрози бизнисот, преработувачите на дрво веќе почнаа со отпуштања. Секоја трета компанија веќе го намали бројот на вработени. Некои и до 20 проценти.

„Во Банија вработуваме 120 луѓе и сега судбината на целата компанија станува неизвесна, особено што сме единствени во Банија во радиус од 50-60 километри, така што ситуацијата е многу неизвесна“, рече Галековиќ.

Околу 18.000 работници работат во дрвната индустрија во Хрватска. Доколку не дојде до ненадејна промена на пазарот, тој број ќе биде значително помал напролет.


Можеби ќе ве интересира

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“