11 Мај, 2021
0.0210

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите

Објавено во: Балкан 08 Јули, 2020

Одлуката ќе биде позната на Кризниот штаб, ги чекаме нашите епидемиолози, тие ги разгледуваат сите фактори, бројот на заразени, тестирани, сите ефекти, колку лица има во болниците, каде кои мерки можат да се применат.

Ова ги изјави министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, одговарајќи на новинарското прашање дали ќе биде воведен полициски час овој викенд, како што најави вчера претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Тој посочи дека ќе се гледа да не бидат казнувани сите, односно, како што рече, „никој што се придржувал до мерките нема да биде казнет никаде, затоа што тоа не е правично и правилно“.

„На пример, во Сремска Митровица има двајца пациенти, зошто би биле казнети, но погледнете го Боеград“, коментира Лончар.

На прашањето кога конечно Србите ќе знаат што ги чека овој викенд, Лончар рече.

„Денес е среда, имаме уште два дена да ги донесеме најдобрите можни мерки, оние што ќе дадат таков резултат што веќе нема да мораме да го имаме овој голем број на луѓе кои мораат да лежат во болниците. Јас можам да имам или можам да немам разбирање за синоќешните настани, но тоа не е важно. На нас е да ги донесеме сите оние мерки што ќе ги штитат луѓето. Без разлика дали некој ќе сака или не, не можам да носам никого на совест“, коментира министерот Лончар по повод синоќешните демонстрации, на денешната прес-конференцијата по средбата со директорите на болниците.

Министерот објасни дека луѓето се навикнати на маски и дека е тоа доволно за граѓаните да се заштитат.

Можеби ќе ве интересира

ШТО ДА ПРАВАТ ЛУЃЕТО КОИ НЕМААТ АНТИТЕЛА И ПОСЛЕ ВТОРАТА ДОЗА - д-р Предраг Кон објасни дека ќе мора да примат и трета

ШТО ДА ПРАВАТ ЛУЃЕТО КОИ НЕМААТ АНТИТЕЛА И ПОСЛЕ ВТОРАТА ДОЗА - д-р Предраг Кон објасни дека ќе мора да примат и трета

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

ЗЛАТО, СРЕБРО, КОБАЛТ...ШТО СÉ ОТКРИЈА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА КОРИДОРИТЕ 10 И 11: Голем дел од автопатот во Србија буквално лежи врз богатство

ЗЛАТО, СРЕБРО, КОБАЛТ...ШТО СÉ ОТКРИЈА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА КОРИДОРИТЕ 10 И 11: Голем дел од автопатот во Србија буквално лежи врз богатство

Најпознатиот албански инфектолог Кало: Прв пат од почетокот на епидемијата нема примени пациенти, ја гледаме светлоста на крајот од тунелот

Најпознатиот албански инфектолог Кало: Прв пат од почетокот на епидемијата нема примени пациенти, ја гледаме светлоста на крајот од тунелот

ФИЛМСКA ПОТЕРА ВО СЛАВОНИЈА: Седум полициски возила бркале бело комбе кое превезувало мигранти

ФИЛМСКA ПОТЕРА ВО СЛАВОНИЈА: Седум полициски возила бркале бело комбе кое превезувало мигранти

ГОЛЕМА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ОД ПОЖАР: Извлечени 24 луѓе во опожарена зграда во Нови Сад, бебе и мало девојче итно пренесени во болница

ГОЛЕМА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ОД ПОЖАР: Извлечени 24 луѓе во опожарена зграда во Нови Сад, бебе и мало девојче итно пренесени во болница

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест