25 Април, 2024
0.0260

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

Објавено во: Балкан 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Во вторник, на 5 март, на спортскиот аеродром „13 мај“ во Земун ќе се одбележи 15-тиот роденден на Андрија Чикиќ, момчето кое на 3 мај беше убиено во ОУ „Владислав Рибникар“.

Роденденот ќе се слави со семејството, студентите, пријателите, исто како што имаше намера да направи Андрија минатата година.

Неговата мајка Сузана Станковиќ Чикиќ на својот Фејсбук профил објави шокантна објава.

"Љубов моја, ќе биде како што сакаше, како што планиравме заедно! И знаеш, имам изненадување за тебе! Не, не можам да ти кажам, бидејќи ако ти кажам нема да биде изненадување Мајка ти бескрајно те сака!“, напиша таа.

Андрија Чикиќ е една од жртвите на момчето убиец кое на 3 мај пукаше во своите врсници во училиштето во Врачар. Андрија бил талентиран млад пијанист и композитор, а неговите родители секојдневно ги споделуваат неговите дела на социјалните мрежи и гордо истакнуваат кој е нивниот син.

На судењето на родителите на момчето убиец од ОУ „Владислав Рибникар“ зборуваше таткото на Андрија Чикиќ, жртвата на пукањето во училиштето. За време на сведочењето, таткото на момчето, Милош Чикиќ, не можеше да ги задржи солзите.

Чикиќ го започна своето сведочење велејќи дека тие функционираат како заедница од раѓањето на Андрија.

-Никогаш не сме биле разделени и покрај тоа што имаме голем стан и секој од нас има своја соба. Дури и кога некој правел нешто во својата соба, вратата била отворена. Поголемиот дел од времето го поминувавме во дневната соба. Андрија одел во музичко училиште, а многу сакал да се дружи. Андрија од почетокот е рамноправен член на семејството - изјави Чикиќ.

-Се сеќавам кога Андрија ми рече: „Не планирај ништо, ми требаш после работа“. Истото и го кажа на жена ми. Го зедов после училиште и застанавме на првата адреса што рече. Тоа беше продавница за железарија. Седев во колата, а тој отиде во продавница со мајка му. Тоа што го купија, не го видов, го ставија во багажникот на колата. Потоа отидовме на друга локација, рече тој. Тоа беше продавница за накит. Потоа Сузана (мајката на момчето во првиот автомобил) остана во автомобилот. Подароците ги купил со свои пари. Кога му реков да не троши на тоа, тој ми одговори: „Сакам да ти покажам колку ми значи се што правиш за мене“, рече тој.

Курир.рс/Блиц

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“