29 Февруари, 2024
0.0256

„ЛИДЛ“ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НОВИТЕТИ: Овој пат со важна порака до германските купувачи

Објавено во: Свет 29 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Секој што вози автомобил на паркингот на Лидл или другите супермаркети мора да ги почитува приспособените сообраќајни прописи.

Ова произлегува од неодамнешната судска одлука на Врховниот суд на Германија, кој одлучи сообраќајното правило од десната страна да не важи на паркинзите во трговските центри и супермаркетите. Одлуката е донесена во контекст на сообраќајна несреќа во Либек во која учествувале двајца возачи.

Во своето образложение, судот наведе дека правилото за десната рака се однесува на сообраќајните патишта, но бидејќи паркинг местата првенствено се користат за утовар и истовар на стоки и не можат да се сметаат за сообраќајни ленти, правилото за десната рака не важи за паркинзите.

Судот исто така нагласи дека возачите мора да бидат особено внимателни со оглед на недостатокот на правила за првенство на минување на паркинзите на супермаркетите. Внимателниот стил на возење и почитувањето на сообраќајните навики се од големо значење. Од возачите се очекува и меѓусебна комуникација и посебно внимание на пешаците.

Треба да се напомене дека на паркинзите мора да се почитуваат соодветните знаци што укажуваат на правилата за првенство на минување.

На двајца возачи од Либек, кои учествувале во сообраќајната несреќа, им биле наплатени трошоците за штетата, при што едниот возач ќе плати 70 отсто, а другиот 30 отсто од трошоците. И двајцата возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, а брзината била пресудна за распределбата на трошоците.

Малопродажните синџири во Германија, да се потсетиме, се борат со клиентите кои предолго паркираат пред нивните продавници или оние кои го оставаат своето возило на паркинг и одат во кафуле или на друго место. Жена од Минхен го почувствувала тоа на своја кожа кога била казнета со 25 евра поради престој во продавница подолго од дозволеното.


Можеби ќе ве интересира

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

РУСИЈА НЕМА ДОВЕРБА ВО КИНА: Протекоа руски документи кои ги откриваат плановите на Москва

РУСИЈА НЕМА ДОВЕРБА ВО КИНА: Протекоа руски документи кои ги откриваат плановите на Москва