17 Јули, 2024
0.0245

ЛЕКАРИ ИМ ГО ПРЕПИШУВАЛЕ „ОЗЕМПИК“ НА ЛУЃЕТО КОИ САКААТ ДА ОСЛАБАТ: Скандал со недостиг на лекови за дијабетичарите во Србија

Објавено во: Балкан 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Се разгорува состојбата во Србија откако болните од дијабетес не можат да дојдат до лекот Оземпик (инјекција), бидејќи ја купуваат луѓето кои сакаат да ослабат. Изминативе неколку месеци има постојан недостиг на на лекови за дијабетес за кои бепе објавено дека се продаваат и на огласи, но од денеска за ваквата состојба се вклучи и инспекцијата која утврдила дека има препишување на поголема количина од вообичаената за еден месец.

Српски Курир денеска пишува дека настојувањето за брз, но и ризичен начин за слабеење е толку голем во Србија, што Републичкиот фонд за здравствено осигурување (РФЗО) морал да преземе поголема контрола.

- Лекот Оземпик е регистриран во Србија исклучиво за третман на дијабетес, кој се издава на осигуреници на товар на Фондот. Овој лек се препишува по мислење на специјалист по интерна медицина или ендокринологија, кога нивото на шеќер не е регулирано со досегашната терапија. РФЗО изврши контрола на препишување на лекот Оземпик во Здравствени домови на ниво на цела Србија. Од вкупно 73 организирани досегашни инспекциски надзори, констатирани се неправилности во 46 здравствени установи, и тоа препишување лекови надвор од условите под кои се плаќа од РФЗО, како и препишување на поголема количина од вообичаената за еден месец. Контролите се уште траат, а со тие Здравствени домови ќе покренеме постапка за обесштетување на штетите, изјави Горана Пешиќ од РФЗО.


Можеби ќе ве интересира

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР ЈА РАНГИРАШЕ СРБИЈА КАКО ОМИЛЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Доби лавина критики

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР ЈА РАНГИРАШЕ СРБИЈА КАКО ОМИЛЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Доби лавина критики