17 Јули, 2024
0.0237

ЛАЖНИ ОГЛАСИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Луѓе „се тепаат“ да резервираат соба во напуштена куќа

Објавено во: Финансии 07 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Среде раните морски резервации кога се бараат најдобри зделки, на интернет се појавија лажни огласи кои нудат непостоечко сместување во Грција. Предупредување до српските туристи стигна од жителите на Халкидики, а беше истакнато и дека лажни огласи се објавуваат дури и на една од најпопуларните веб-страници за резервации за сместување - Booking.

Сето ова е објавено на Фејсбук во грчката инфо група, а оваа онлајн измама, како што пишуваат, не останала незабележана бидејќи мештаните се познаваат и ќе забележале дека се појавиле нови сместувања.

„Штотуку бевме информирани од жителите на одморалиштето на плажа Дионисиос (Халкидики) и побаравме да ве предупредиме дека моментално се нудат две нови сместувања на веб-страницата на Booking кои нудат непостоечки апартмани на тоа место“, тврдат тие во Фејсбук група „Грчка инфо“.

Во преписката што ја споделија стои дека на наведените адреси нема станови за издавање, на едната локација има напуштена еднокатна куќа, на другата постара брачна двојка, соседите се Грци, плус игличките погрешно покажуваат сосема друга куќа во која исто така нема станови за изнајмување.

„Пријавено е во Букинг, ја чекаме нивната реакција и се надеваме дека ќе ја отстраниме, но дотогаш важно е никој да не се фати. Ова беше откриено вчера и цело село стана бидејќи нема многу и сите се познаваме и соработуваме.Дефинитивно е измама,наскоро ќе видиме што ќе преземе Букинг.Затоа што сите фотографии демек се украдени од другите две сместувања од Дионисос кои се занимавале со бизнис со Букинг повеќе од 7 години.Мојот сопруг е Грк и синоќа се сети дека не би било лошо да ги информира страниците на Фејсбук“, изјавила жителка на ова одморалиште во своето обраќање до Фејсбук групата Грција инфо.

Таа изјавила дека се уште се во шок, особено поради соседите на кои им биле украдени фотографиите од сместувањето.

Најлошо од сè, и двете сместувања се многу резервирани

На сето ова одговорија оние кои видоа дека сместувачкиот капацитет на едниот оглас е веќе целосно резервиран, а другиот речиси полн.

Двете огласи се сè уште активни на веб-страницата за резервации Booking, а во нивниот опис стои дека се отворени на 15 и 19 март 2023 година, соодветно.

Досега не се јавиле луѓето кои резервирале сместување, па не се знае колку луѓе биле измамени.

Б92


Можеби ќе ве интересира

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

ПРЕСВРТ НА БЕРЗИТЕ - пад на европските берзи, но и на цените на нафтата, златото и пченицата

ПРЕСВРТ НА БЕРЗИТЕ - пад на европските берзи, но и на цените на нафтата, златото и пченицата