03 Октомври, 2023
0.0454

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, рече дека референцата за превентивен нуклеарен напад што украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера ја испрати до западните земји е уште еден доказ за заканите за руската безбедност, поради како што потенцираше „беше започната специјалната воена операција.

- Вчера, Зеленски ги повика своите западни земји да извршат превентивен нуклеарен напад врз Русија, што на целиот свет му презентираше уште еден доказ за заканите што доаѓаат од режимот во Киев, со цел да се неутрализира порадишто беше започната специјалната воена операција – рече Лавров на четвртиот состанок на комисија на Генералниот совет на партијата Единствена Русија за меѓународна соработка и поддршка на сонародниците во странство, пренесува РИА Новости.

Шефот на руската дипломатија за време на своето обраќање го предупреди Вашингтон на непромислена поддршка за Киев и вмешаност во конфликтот.

- Уште еднаш ги предупредуваме Соединетите Држави и другите спонзори на режимот во Киев од сè подлабоко мешање во ситуацијата како страни во конфликтот - рече Лавров.

Лавров, исто така, истакна дека Вашингтон и „неговите вазали“ се обидуваат да ја „искриват реалноста и позицијата на Русија“ и имаат за цел „да ја заплашат меѓународната заедница, да го принудат нејзиниот разумен дел да го следи неуспешниот курс на несовесна поддршка за Киев во сите негови авантури“, пренесува „РТВ.рс“.

Претходно, Зеленски, говорејќи во Институтот Лови во Австралија преку видео врска, рече дека НАТО треба да изврши „превентивни“ напади врз Руската Федерација, а не „да чека руски нуклеарни напади“.

Подоцна, прес-секретарот на Зеленски, Сергеј Никифоров, објасни дека тој не повикува на употреба на нуклеарно оружје против Руската Федерација, туку мислел на превентивни санкции.

Можеби ќе ве интересира

МАСК ЈАВНО ГО ИСМЕА ЗЕЛЕНСКИ, СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ГОРАТ: „Кога ќе поминат пет минути, а не сте побарале милијарда долари помош“

МАСК ЈАВНО ГО ИСМЕА ЗЕЛЕНСКИ, СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ГОРАТ: „Кога ќе поминат пет минути, а не сте побарале милијарда долари помош“

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда