02 Декември, 2022
0.0240

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, рече дека референцата за превентивен нуклеарен напад што украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера ја испрати до западните земји е уште еден доказ за заканите за руската безбедност, поради како што потенцираше „беше започната специјалната воена операција.

- Вчера, Зеленски ги повика своите западни земји да извршат превентивен нуклеарен напад врз Русија, што на целиот свет му презентираше уште еден доказ за заканите што доаѓаат од режимот во Киев, со цел да се неутрализира порадишто беше започната специјалната воена операција – рече Лавров на четвртиот состанок на комисија на Генералниот совет на партијата Единствена Русија за меѓународна соработка и поддршка на сонародниците во странство, пренесува РИА Новости.

Шефот на руската дипломатија за време на своето обраќање го предупреди Вашингтон на непромислена поддршка за Киев и вмешаност во конфликтот.

- Уште еднаш ги предупредуваме Соединетите Држави и другите спонзори на режимот во Киев од сè подлабоко мешање во ситуацијата како страни во конфликтот - рече Лавров.

Лавров, исто така, истакна дека Вашингтон и „неговите вазали“ се обидуваат да ја „искриват реалноста и позицијата на Русија“ и имаат за цел „да ја заплашат меѓународната заедница, да го принудат нејзиниот разумен дел да го следи неуспешниот курс на несовесна поддршка за Киев во сите негови авантури“, пренесува „РТВ.рс“.

Претходно, Зеленски, говорејќи во Институтот Лови во Австралија преку видео врска, рече дека НАТО треба да изврши „превентивни“ напади врз Руската Федерација, а не „да чека руски нуклеарни напади“.

Подоцна, прес-секретарот на Зеленски, Сергеј Никифоров, објасни дека тој не повикува на употреба на нуклеарно оружје против Руската Федерација, туку мислел на превентивни санкции.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?