20 Октомври, 2020
0.0255

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

Објавено во: Балкан 26 Септември, 2020

Јас лично сум длабоко убедена дека станува збор за лабораториски вирус и некаков вид биолошко оружје. Кој болен ум го направи и со каква цел, не можам да одговорам на тоа прашање, особено не како некој што целиот свој живот го посветил на спасување, а не на уништување на човечки животи, вели проф. Д-р Даница Грујичиќ, директор на Институтот за онкологија во соседна Србија, во интервју за порталот Блиц.


„Од појавата на инфекцијата Ковид-19, знаењето за овој биолошки агенс се промени. Јас лично сум длабоко убедена дека станува збор за лабораториски вирус и некаков вид биолошко оружје. Кој болен ум го направи и со каква цел, не можам да одговорам на тоа прашање, особено не како некој што целиот свој живот го посветил на спасување, а не на уништување на човечки животи. Како и да е, едно што не се промени цело ова време е спречувањето на пренесување на болести, преку носење маски, миење раце, редовна хигиена, капење и миење на коса. Убедена сум дека, ако се држиме до заштитните мерки, ќе се заштитиме. Она што го прави различен овој втор бран е далеку поголемиот број на заразени со поблага клиничка слика. Исто така, тоа е различен начинот за ширење на инфекцијата. Ако во првиот бран добивме инфекција од надворешни контакти, во вториот бран пациентите претежно ја добија инфекцијата од членовите на нивното семејство или луѓе кои немаа директен контакт со заразените (под ова мислам на здравствените работници).

Каков е вашиот став за вакцината?

- Ќе поддржам сè што нашиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ го смета за безбедно. Таму работат компетентни луѓе кои ќе најдат начин да ја проверат безбедноста на секоја вакцина. 

Имате прележано Ковид-19. Како се чувствувате?

- Имав многу среќа затоа што имав лесна клиничка слика, едно попладне температура од 37,3 што падна по таблетите „диклофенак“кои ги испив, после тоа имав неколку дена болки во мускулите, кои исто така минаа на „диклофенак“ и после тоа веќе немав никакви симптоми. Она што мислам дека добро го направив е тоа што веднаш започнав да одмарам, да лежам, ја сведов физичката активност на минимум, без стрес, зедов два грама витамин Ц и испив витамин Д како што е напишано во препораките за лекување на лесна форма на инфекцијата . Во суштина тоа беше мирување и мислам дека затоа се опоравив толку брзо.

Извор Женски магазин

Можеби ќе ве интересира

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба

Познатиот трговски центар Ушче во Белград како на крими филм - еве како било пукано во млад човек

Познатиот трговски центар Ушче во Белград како на крими филм - еве како било пукано во млад човек

Карантин и во северна Грција

Карантин и во северна Грција

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

ЗАТВОРААТ ГРАДОВИ: Eдна од балканските земји го враќа карантинот

ЗАТВОРААТ ГРАДОВИ: Eдна од балканските земји го враќа карантинот