18 Јули, 2024
0.0263

„КРВАВА РАБОТА, ГРАДЕЖНИШТВОТО МИ Е ПОЛЕСНО“: За берење малини и до 4.000 дневница, но работата е многу тешка

Објавено во: Финансии 06 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Сезонските работни места се профитабилни, но секако не се лесни. Иако можете да заработите добра сума, поминувањето на целиот ден на сонце со физички напор не е лесно, сепак младите често се одлучуваат да го поминат својот одмор на овој начин.

Имено, сега на една страна се води полемика околу берењето малини. Додека едни тврдат дека тоа е многу лесна работа, а сонцето е единствениот проблем, други велат дека ситуацијата е поинаква.

- Слушнав дека платата е добра и дека дневницата варира од 4.500 до 8.000 (2.250 до 4.000 денари)динари, но тешко е, пред се, психички, бидејќи лесно може да ве изнервира жештината. Вака ми звучи дека берењето малини е најлесната работа со која можеш добро да заработиш, без воопшто да биде тешко. Не знам какви се вашите искуства со оваа работа - пишуваше на Редит.

Сепак, во коментарите имаше и такви кои сепак пробале да берат малини, а набрзо се откажале.

- Слушајте ги луѓето кои биле. Тешко е поради жештината сигурно, плус инсекти, плус зависи колку е исечена тревата... што значи дека од тоа зависи видливоста на самиот терен од змии и други животни... Никој не ти плаќа 50-80 евра дневно за лесна работа – е еден од коментарите.

Оние кои биле, забележуваат дека работата воопшто не е лесна, но дека трудот на крајот се исплати.

- Воопшто не е лесна работа, но точно е дека парите се добри. Единствено добро е што најмногу имаш обезбедено сместување и храна, парите ги добиваш на крај и немаш каде да ги потрошиш. Има недостатоци, но најголем проблем секако е тешката физичка работа која трае со денови на многу високи температури. Има луѓе кои никогаш нема да ви го препорачаат ова, но ви го препорачувам барем на 7 дена, тоа е добро искуство, не се лоши пари и ќе научите што значи да се работи - напиша еден корисник.

Тогаш девојката која и самата се занимавала со сезонски работи, односно бере боровинки, истакнала дека и е тешко поради сонцето, но и постарите.

-Берев боровинки од 7 до 17 часот. Искрено, ми беше многу заморно поради сонцето, но имаше и интересни моменти. Бабите кои нон-стоп озборуваат и се караат меѓу себе се дефинитивно најлоши.

„Крвава работа“, „Пробав еднаш и никогаш повеќе“, „Полесно ми е во градежништво“, гласи еден од коментарите.

Телеграф.рс

Можеби ќе ве интересира

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот