05 Март, 2024
0.0243

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

Објавено во: Балкан 28 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Далматинскиот бранч е нова гастрономска и туристичка понуда што ќе им се дели на патниците на сите летови на „Кроација ерлајнс“ од 1 април до 31 јули годинава, соопшти на прес-конференција турскиот персонал на Сплитско-далматинската жупанија.

„Далматинскиот бранч е пакет што содржи далматински гастрономски специјалитети: пршута, салша, мандулат, аранчини и крекери од маслиново масло и рузмарин. Сакаме патниците на Кроација ерлајнс да ја искусат Далмација“, вели директорката на туристичкиот одбор на Сплитско-далматинската жупанија, Ивана Владовиќ.

Таа рече дека Далмација е дестинација која е препознаена по здравата медитеранска храна и исхрана и време е тоа да се нагласи како далматинска предност. Таа ги покани туристите да дојдат во Далмација и да го вкусат далматинскиот бранч.

Директорката на туристичкиот одбор на Сплит, Алијана Вукушиќ, истакна дека од оваа година се менува перспективата на хрватскиот туризам, така што гостите нема да се бројат, туку ќе се настојува да бидат задоволни.

„Наша желба е туристите во Далмација да имаат искуство“, изјави Вукушиќ.

Пословни.хр

Можеби ќе ве интересира

БЛИЦ ДОЗНАВА: Еве како изгледал животот на младиот брачен пар од Нови Сад кој се самоуби заедно со децата

БЛИЦ ДОЗНАВА: Еве како изгледал животот на младиот брачен пар од Нови Сад кој се самоуби заедно со децата

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

„ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ ТАКА КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ - мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ЕВЕ ЗА КОЈ ИЗНОС РАБОТАТ СТРАНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА: Сумата е смешна, дури е под минималната

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

ВИРУСОТ КОЈ МОМЕНТАЛНО ЦИРКУЛИРА ПРЕДИЗВИКУВА ТРАЈНА СЛАБОСТ, НО И НЕШТО МНОГУ ПОЛОШО: Инфектологот Делиќ, „може да повраќате крв“

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

ОВА СЕ „БАЛКАНСКИТЕ МАЛДИВИ“: Тука живеат само двајца

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

Во Пловдив се празнуваше бугарски национален празник со руски знамиња

Во Пловдив се празнуваше бугарски национален празник со руски знамиња

Официјално: Во Белград ќе има прегласување

Официјално: Во Белград ќе има прегласување

Стара пруга во БИХ ќе се претвори во велосипедска патека

Стара пруга во БИХ ќе се претвори во велосипедска патека