29 Ноември, 2023
0.0252

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

Објавено во: Балкан, Свет 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Ко-основачот на пропаднатата крипто-компанија „Terraform Labs“ До Квон, осомничен за измама вредна 40 милијарди долари,  основал компанија во Србија, само 3 недели откако бил на „црвената листа на барани лица“ на Интерпол, за околу 100 динари. според официјалните податоци на АПР.

Како што објави вчера порталот DLNews, Квон и неговиот партнер Хан Чанг Џун, на 12 октомври 2022 година основале компанија наречена „Codokoj22 d.o.o. Belgrade“, три недели откако тој завршил на листата на трагачи на Интерпол.

Компанијата е регистрирана во центарот на Белград, а интересно е што Д.О.О е регистрирана за консултантски активности поврзани со бизнис и друг менаџмент. Двајцата Корејци ги користеле своите пасоши за да ја регистрираат компанијата.

- Осомничен за 40 милијарди долари, и дојде овде да работи консултантска работа. Којзнае каква била намерата - вели еден од учесниците на пазарот на капитал во Србија.

Квон се води како исчезнат од септември 2022 година, бидејќи минатиот месец замина од Сингапур за Дубаи, во Обединетите Арапски Емирати, а оттаму во непозната трета земја. Имаше претпоставки дека тој тогаш се криел во Србија.

Кој е корејскиот крал на крипто-валутите

Патем, корејскиот До Квон стана познат во крипто заедницата во 2019 година по блокчејн мрежата Тера и двете криптовалути Луна и ТераУСД, со што многу инвеститори станаа милионери до мај 2021 година. Како таков, тој се најде на листата на познатиот магазин Форбс, меѓу 30-те најуспешни млади луѓе од Азија. Неговата компанија постигна извонреден успех за кратко време и имаше многу клиенти чии влогови неверојатно растеа.

Меѓутоа, во мај 2022 година овие две валути пропаднаа и нивната вредност падна на нула, а бројни клиенти беа оштетени за големи суми. Падот на Квон започна бидејќи тој имаше ограничена количина на криптовалута Луна и на тој начин повеќе не можеше да ја гарантира вредноста на токенот terraUSD.

Како резултат на тоа, јужнокорејските обвинители започнаа истрага минатата година против Квон и петмина негови соработници, откако околу 280.000 лица од Јужна Кореја инвестирале пари во Луна и Тер. Тој е осомничен дека го прекршил законот за пазарот на капитал и дека манипулирал со цените на криптовалутите. Против Квон беше поднесена и заедничка тужба на повеќе од 300 инвеститори во Сингапур и САД.

Иако сè уште не е откриен точниот механизам што го користел Квон во случајот на измама на инвеститорите, се верува дека станува збор за одреден тип на „Понзи шема“ каде што инвеститорите се поканети да инвестираат со надеж за голем профит, а всушност само малку луѓе на врвот на „пирамидата“.профит.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините

ЕВЕ КАКО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИТЕ НА КОСОВО: Помеѓу два огна

ЕВЕ КАКО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИТЕ НА КОСОВО: Помеѓу два огна

РАЈАНЕР ЌЕ ПОЧНЕ ДА ЛЕТА ОД САРАЕВО: Авиопревозникот ги откри првите пет дестинации

РАЈАНЕР ЌЕ ПОЧНЕ ДА ЛЕТА ОД САРАЕВО: Авиопревозникот ги откри првите пет дестинации

ВАКВО НЕШТО ДОСЕГА НЕ СЕ СЛУЧИЛО ВО БЕЛГРАД: Автобус хармоника се преполови во движење

ВАКВО НЕШТО ДОСЕГА НЕ СЕ СЛУЧИЛО ВО БЕЛГРАД: Автобус хармоника се преполови во движење

„РУСИЈА ИМА ДОЛГОРОЧЕН ПЛАН“, РЕГИОНОТ Е ОД ГОЛЕМА ВАЖНОСТ ЗА НАТО: Можен ли е нов конфликт на Балканот?

„РУСИЈА ИМА ДОЛГОРОЧЕН ПЛАН“, РЕГИОНОТ Е ОД ГОЛЕМА ВАЖНОСТ ЗА НАТО: Можен ли е нов конфликт на Балканот?

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

ВУЧИЌ ДО БУГАРИТЕ: Ни замеруваат што ние сме многу попопуларни од нив во Македонија

ВУЧИЌ ДО БУГАРИТЕ: Ни замеруваат што ние сме многу попопуларни од нив во Македонија

ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ: Денот на косовските безбедносни сили се одбележува со амблеми на „Голема Албанија“

ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ: Денот на косовските безбедносни сили се одбележува со амблеми на „Голема Албанија“

ДРАЧ КАКО МОНАКО НА ЈАДАРАНОТ, НОВ ПРОЕКТ НА БИЗНИСМЕНОТ АЛАБАР: Ќе се градат 12.000 луксузни апартмани и хотели, места за суперјахти и крузери

ДРАЧ КАКО МОНАКО НА ЈАДАРАНОТ, НОВ ПРОЕКТ НА БИЗНИСМЕНОТ АЛАБАР: Ќе се градат 12.000 луксузни апартмани и хотели, места за суперјахти и крузери