10 Јуни, 2023
0.0266

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија

Објавено во: Македонија 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека етничката припадност не е професија. Тој не се плаши дека дополнително ќе се зголеми бројот на министри Албанци во владиниот кабинет.

„За мене сите луѓе се исти и пред закон и пред критериум за оценување на нивната професионалност. За мене етничка припадност не е професија. Ние имаме исклучително квалитетни луѓе кои се Македонци, Албанци, Власи, Турци и сите кои живеат овде и сите тие го дале својот придонес за унапредувањето на државата од независноста до денес. Ние денес сме земја-членка на НАТО, почнавме преговори со ЕУ и она што е важно и треба да сме горди, држава која во минатото беше дел од преговори по разни преговарачки маси, во саботата бевме државата на која ѝ се даде довербата да ги организираме преговорите меѓу Србија и Косово“, рече Ковачевски.

Ковачевски не стравува дека од „европскиот фронт“ кој го најави претседателот на ДУИ Али Ахмети би можeло сите партии на Албанците да станат дел од владината коалиција, затоа што како што рече и тој и сите партии од владината коалиција се за зачленување на Македонија во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Државен испитен центар: Матурантите препишувале откако ги добиле тестовите по англиски јазик

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Сашко Јовев би сакал да биде министер за здравство

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Некој го открил матурскиот тест по англиски јазик

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Автопатот пред влезот на Охрид ќе биде затворен во наредните 45 дена

Ресенчанец загина откако излета од пат

Ресенчанец загина откако излета од пат

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Велосипедистка почина во сообраќајка во Прилеп

Муареми ќе ја тужи Русковска откако Обвинителството го прогласи за невин

Муареми ќе ја тужи Русковска откако Обвинителството го прогласи за невин

Патот Каменица - Делчево затворен до вторник поради големата дупка што се отвори

Патот Каменица - Делчево затворен до вторник поради големата дупка што се отвори

Распука патот кај Делчево, сообраќајот пренасочен

Распука патот кај Делчево, сообраќајот пренасочен