25 Јуни, 2024
0.0419

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Сашо Клековски реагираше на како што вели лицемерието на СДСМ и на употребата на придавката Македонски, а од друга страна ја обвинуваат претседателката на Македонија за тоа.

И покрај најавите за конструктивност и поддршка од СДСМ (Јован Деспотовски), про-СДСМ интернет тролови го истураат својот гнев врз Претседателка на Македонија Гордана Силјановска Давкова, овој пат зошто е употребено знамето на Македонија.

Во претходен пост „Поради гордоста постои Македонија“ пишав за лицемерието на СДСМ бидејќи не им сметаше кога политичари на СДСМ употребуваа Македонија во изборната кампања. И не само тогаш, само пред само два дена во една честитка за Св. Кирил и Методиј, Димитар Ковачевски ќе употреби Македонија и македонски, повеќе пати отколку во целиот свој мандат. Или пак кога Бојан Маричиќ, СДСМ евроинтегративец, на својот X профил ќе употреби знак мк наместо името на државата во која е вицепремиер, тоа е во ред, но кога друг ќе го направи тоа е основ за жестоки напади.

Умешност е да го почитувате Преспанскиот договор, како обврзувачки меѓународен договор, толку колку што обврски произлегуваат за Македонија, да се борите и другата страна Грција го применува договорот и да барате начин како да го изразите својот протест без да го прекршите договорот. Тоа вклучува употреба на Македонија во разговор, употреба на знак мк, и на кодот „МК“, како и на придавката македонски.“ напиша тој на фејсбук.


Можеби ќе ве интересира

„ЈАС ПРВО БИ ГО ПРЕЗЕЛА МИНИСТЕРСТВОТО ИЛИ ОНА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД НЕГО ПО САМОВЛАДЕЕЊЕТО НА БУЈАР ОСМАНИ“: Најчевска со критики за Муцунски

„ЈАС ПРВО БИ ГО ПРЕЗЕЛА МИНИСТЕРСТВОТО ИЛИ ОНА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД НЕГО ПО САМОВЛАДЕЕЊЕТО НА БУЈАР ОСМАНИ“: Најчевска со критики за Муцунски

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Македонија не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

НИКОЛОСКИ: Oд следната сезона е возможно во Скопје да се воведе градски воз

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

КАТИМЕРИНИ: Mицкоски се срами од целото име на својата земја

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција

ЗА ЗАКАНИТЕ: Самка Ибраимоски е лицето кое Уставен суд го пријави во полиција