01 Април, 2020
0.0287

КОРОНAВИРУСОТ СЕ ШИРИ: Италијанците дел смирени, а дел со страв во коски

Објавено во: Свет 25 Февруари, 2020

Во Италија забрзано се шири коронавирусот, но меѓу Италијанците има поделени мислења за тоа дали има шанси да се заразат или не. 

Во многу маркети рафтовите останаа празни, откако граѓаните навалија да купуваат. Ваква беше сликата во Милано, но и во други градови. Во светот, коронавирусот се прошири во многу земји. 

„Точно е дека има страв, сите се исплашени. Јас и моето семејство сме добри, но луѓето се плашат од коронавирусот. Во еден миг како сѐ да застана. Благодарение на Бога сме добро, но овде работите на владата ѝ излегоа од контрола“, вели Кристина Корцето, Италијанка која живее во Фиренца. 

Дарио Скампители, од градот Милацо, раскажа дека тој не се плаши, иако мнозинството граѓани се загрижени за своето здравје. 

„Јас лично не се плашам, затоа што знам дека не можам да избегам од судбината. Сите луѓе се плашат, сите мои пријатели исто се во паника, сите се претпазливи и се многу сомничави“, вели Скампители. 

Во областа Ломбардија, имаше неколку жртви.

„Не се плашам, зошто би се плашела кога ситуацијата е под контрола“, вели Мариа Грациа Напа. 

Шефот на државната служба за цивилна заштита Анџело Борели изјави дека 219 лица во Италија се заразени со Ковид-19. 

Италија се справува со најголемата епидемија на коронавирус надвор од Азија. 

Од цивилната заштита порачуваат дека е важно дека сите нови случаи се во т.н. црвена зона, односно дека болеста не се шири надвор од „досегашните граници“.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

СЗО: Иако има подобрувања во некои држави, пандемијата е далеку од завршена

СЗО: Иако има подобрувања во некои држави, пандемијата е далеку од завршена

На 1 април забранети шеги за корона-вирусот

На 1 април забранети шеги за корона-вирусот

ОВА ГИ ПОТРЕСЕ ЛЕКАРИТЕ ВО БЕЛГИЈА: Oд корона почина 12 годишно девојче

ОВА ГИ ПОТРЕСЕ ЛЕКАРИТЕ ВО БЕЛГИЈА: Oд корона почина 12 годишно девојче

Канцеларката Меркел и по трет пат е негативна на коронавирусот

Канцеларката Меркел и по трет пат е негативна на коронавирусот

СЗО: Здравите да не носат маски, штетни се

СЗО: Здравите да не носат маски, штетни се

Терапијата за коронавирусот може да има сериозни несакани дејствија

Терапијата за коронавирусот може да има сериозни несакани дејствија

Дали е можно долго време вирусот да кружел меѓу луѓето пред да мутира?

Дали е можно долго време вирусот да кружел меѓу луѓето пред да мутира?

Тајландскиот крал во самоизолација во германски хотел со 20 конкубини

Тајландскиот крал во самоизолација во германски хотел со 20 конкубини

ИНОВАЦИЈА ОД ФОРМУЛА 1 ТИМОТ НА МЕРЦЕДЕС: Болните ќе дишат со маски без респиратор

ИНОВАЦИЈА ОД ФОРМУЛА 1 ТИМОТ НА МЕРЦЕДЕС: Болните ќе дишат со маски без респиратор