21 Септември, 2023
0.0277

Кореанците трупаат залихи сол и нема да јадат повеќе морска храна, Јапонија ќе испушта контаминирана вода од Фокушима

Објавено во: Свет 10 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Граѓаните на Јужна Кореја почнаа да складираат сол и морска храна, стравувајќи за залихи пред планираното испуштање на контаминирана вода од нуклеарната централа во Фукушима, Јапонија, во океанот.

Управата за риболов вети дека многу повнимателно ќе ги разгледа потенцијалните знаци на зголемена радиоактивност и ќе алармира за забраната за морска храна фатена во близина на Фукушима.

Граѓаните сè уште купуваат многу повеќе сол и морски плодови отколку што им е потребно, стравувајќи дека одлуката на Јапонија да испушти контаминирана вода може да го загрози нивното здравје.

Додека Сеул и Токио во последниве месеци притискаа за чекори за поправање на врските нарушени со историски спорови, планот на Јапонија да ослободи повеќе од милион тони радиоактивна вода од уништената централа Фукушима остана многу спорен за нејзиниот најблизок сосед.

Повеќе од 85 отсто од јужнокорејската јавност се спротивставува на јапонската одлука, а 70 отсто од нив планираат да консумираат помалку морска храна доколку Токио направи како што најави.

Цените на морската сол беа речиси 27 отсто повисоки во првата недела од јуни отколку пред два месеца, соопшти Министерството за океани и рибарство.

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)