27 Мај, 2024
0.0246

КОЛКУ ТРЕБА ДА ПЛАТИТЕ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА? Еве детален преглед на цените

Објавено во: Финансии 09 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Цените на сместувањето во Грција варираат во зависност од туристичката дестинација, близината до морето, видот на сместување, сезоната и други фактори. Еве преглед на просечните цени за сместување во Грција:

Хотели: Цената на хотелското сместување во Грција зависи од бројот на ѕвезди, сезоната, локацијата и понудата. Генерално, хотелското сместување во Грција може да чини помеѓу 30 и 200 евра за ноќ, во зависност од категоријата на хотелот.

Студио: Студио без поглед на море може да се најде за околу 30-50 евра од ноќевање во претсезона и постсезона, додека во сезона цената може да биде околу 60-100 евра од ноќ. Студио со поглед на море може да чини околу 50-80 евра од ноќ во претсезонска и постсезона, додека во сезона цената може да биде околу 100-150 евра за ноќ. Цените може да бидат значително повисоки на островите и на попопуларните туристички дестинации како што се Санторини или Миконос, каде цените на студиото со поглед на море можат да достигнат до 200-300 евра за ноќ во екот на сезоната.

Апартмани: Цената на еднособен стан во Грција може да се движи од 30 до 100 евра за ноќевање, додека цената на двособен стан може да биде од 60 до 150 евра за ноќевање. Луксузните апартмани со поглед на море и приватен базен се значително поскапи и чинат над 300 евра од ноќ.

Вили: Вилите се популарен избор за поголеми семејства или групи пријатели кои бараат приватност и повеќе простор. Цените на вилите во Грција се движат од 100 до 400 евра за ноќ, во зависност од локацијата и големината.

Кампување: Грција има многу кампови кои обезбедуваат сместување во камп приколки или за кампување во вашите сопствени шатори. Цените за кампување во Грција се движат од 5 до 15 евра во просек за ноќ, во зависност од локацијата и сезоната.

Забелешка: Овие цени се само индикативни и може да варираат во зависност од многу фактори, како сезона, попусти, достапност и други. Исто така, цените за сместување во Грција се секогаш повисоки во текот на главната сезона (јули и август) во споредба со претсезонските и постсезонските.

Дали сместувањето е поскапо на островите или во континентална Грција?

Во Грција има разлики во цените за сместување помеѓу островите и континентална Грција. Општо прифатено е мислењето дека островите се поскапи од копното, но тоа зависи и од многу фактори, како популарноста на одредена дестинација, сезона, тип на сместување, дали е вклучен појадок или полупансион, превоз итн. .

Островите кои се популарни кај туристите, како што се Санторини, Миконос, Крит, Родос и Крф, често имаат повисоки цени за сместување, храна и пијалоци од некои помалку познати острови. Исто така, поради ограничените ресурси и повисоките транспортни трошоци, цените на храната и пијалоците на островите имаат тенденција да бидат малку повисоки отколку на копното.

Сепак, има и острови кои не се толку популарни меѓу туристите, а нивните цени се попристапни. Покрај тоа, континентална Грција има и многу популарни туристички дестинации, како што се Атина, некои делови на Халкидики, Пелион, кои имаат цени споредливи со оние на островите.

Значи, генерално може да се каже дека цените на островите во Грција обично се малку повисоки во однос на цените на копното.

Кои се најевтините грчки острови?

Поевтини и попристапни грчки острови за туристите обично се оние кои не се толку популарни и не се посетени од толку многу туристи. Овие острови можеби се попристапни за сместување, храна и пијалок, но имаат и свој шарм и убавина што вреди да се истражи. Еве некои од најевтините грчки острови:

Островот Евија: Евија се наоѓа во близина на Атина и е вториот по големина остров во Грција и еден од најприфатливите. Евија е помалку познат остров во споредба со некои други грчки острови, но има што да им понуди на туристите: прекрасни плажи, недопрена природа, традиционални села и археолошки локалитети.

Цените за сместување и храна на Евиа обично се попристапни во споредба со некои од најпопуларните острови во Грција. Во зависност од локацијата и видот на сместувањето, цените може да варираат, но обично се пониски отколку на островите како што се Санторини, Миконос, Крф или Родос.

Евија е добро поврзана со копното и со Атина, така што е лесно достапна за туристите. Исто така, островот е помалку посетен од некои други острови, што го прави идеален за оние кои бараат помалку гужва и сакаат да истражуваат помалку познати делови од Грција.

Проверете ја нашата веб-страница за најдобра понуда за сместување во Евија!

Икарија: Икарија се наоѓа во источниот дел на Егејското Море и има репутација како еден од најевтините грчки острови за туристи. На островот има многу локални таверни со пристапни цени за храна и пијалоци, а сместувањето е исто така релативно прифатливо.

Тилос: Островот Тилос се наоѓа во јужниот дел на Додеканезите и е познат по недопрените пејзажи, мирната атмосфера и пристапните цени за сместување.

Лефкада: Лефкада е остров во Јонското Море и е познат по своите прекрасни плажи и природа. Цените за сместување и храна на Лефкада обично се пониски од некои други острови во Јонското Море.

Тасос: Цените за апартмани и студија на Тасос се движат од 30 до 60 евра за ноќевање за помали апартмани и студија и од 60 до 100 евра од ноќ за поголемите. Цените на вилите со базен се повисоки и се движат од 100-300 евра за ноќевање.

Цените на хотелите на Тасос започнуваат од 30 евра

-50 евра од ноќ за хотел со 2 ѕвезди до 150-300 евра од ноќ за хотел со 5 ѕвезди.Можеби ќе ве интересира

И ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ НИВНИТЕ ДОБИВКИ СЕ ВО СИЛНИ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е топ петорката со најголеми чисти профити

И ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ НИВНИТЕ ДОБИВКИ СЕ ВО СИЛНИ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е топ петорката со најголеми чисти профити

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

БУРЕКЏИИТЕ СЕ ПЛАТЕНИ ПОВЕЌЕ ОД ХИРУРЗИТЕ: Плата и 100.000 денари, а работници нема

БУРЕКЏИИТЕ СЕ ПЛАТЕНИ ПОВЕЌЕ ОД ХИРУРЗИТЕ: Плата и 100.000 денари, а работници нема

ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ ГРЧКИТЕ БРОДОСОПСТВЕНИЦИ КОИ СЕ ЗБОГАТИЈА СО РУСКА НАФТА ЗА ВРЕМЕ НА ВОЈНАТА: „Трагедијата за човештвото создаде можности“

ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ ГРЧКИТЕ БРОДОСОПСТВЕНИЦИ КОИ СЕ ЗБОГАТИЈА СО РУСКА НАФТА ЗА ВРЕМЕ НА ВОЈНАТА: „Трагедијата за човештвото создаде можности“

КИНА НЕ И ОСТАНА ДОЛЖНА НА АМЕРИКА - им врати за електричните возила со санкции за американските воени компании

КИНА НЕ И ОСТАНА ДОЛЖНА НА АМЕРИКА - им врати за електричните возила со санкции за американските воени компании

ЗДЕЛКАТА Е ТЕШКА ДВА И ПОЛ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е сумата која „НЛБ Склади“ ја плати за „Генерали Инвестментс“

ЗДЕЛКАТА Е ТЕШКА ДВА И ПОЛ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е сумата која „НЛБ Склади“ ја плати за „Генерали Инвестментс“

„ОД КОГА ПОЧНАА ДА НАПЛАЌААТ ЗА ПОСТИРАЊЕ ВО ГРУПИ?“ Администраторка на група бара две илјади денари за две објави дневно 15 дена!

„ОД КОГА ПОЧНАА ДА НАПЛАЌААТ ЗА ПОСТИРАЊЕ ВО ГРУПИ?“ Администраторка на група бара две илјади денари за две објави дневно 15 дена!

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар