04 Декември, 2023
0.0239

КОЈ ЌЕ СЕ БОРИ СО ОРГАНИЗИРАНИОТ КРИМИНАЛ? – Се бара замена на Муареми, дали идниот директор на финансиска полиција е спремен на „претреси“

Објавено во: Финансии 03 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Кој ќе седне во жешкото столче на Управата за финансиска полиција? По големиот скандал кој изби меѓу, сега веќе поранешната обвинителка Вилма Рускоска и тогашниот директор на финансиска полиција, Арафат Муареми, кој од средината на август веќе не ја раководи инситуцијата, Владата деновиве објави оглас во кој посочи дека ќе именува директор на Управата.

Согласно она што е објавено на нивната веб страна, се бара идниот директор да е државјанин на Македонија, да нема забрана за вршење дејност, да има високо образовение, како и официјални сертификати за познавање на англискиот јазик.

Идниот шеф на финансиската полиција ќе одговара пред Владата и министерот за финансии, а Владата во огласот предвидела дека кандидатите имаат рок од само пет дена да ги поднесат документите до нивната архива. Повеќе детали за оние кои се спремни до шести октомври да се пријават на огласот, може да најдете на владината веб страна.

На јавноста финансиската полиција и стана особено препознатлива по скандалот кој настана со поранешната обвинителка Вилма Рускоска и директорот Арафат Муареми. Муареми кој на оваа позиција дојде пред четири години, најавувше силна борба против корупцијата, а спротивно на најавите, Русковска посочуваше дека од таа институција нема никакви активности.

По неколкуте најави на Русковска, како обвинителка во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, дека е незадоволна од работата на Управата за финансика полиција, таа испрати екипа која правеше претрес во канцелариите на УФП, посочујаќи дека наредбата е дадена по пријавана од група граѓани против директорот Муареми.

Но, по големата фама во јавноста, настана нов пресврт, кој заврши со разрешување на Рускоска, како и казни и за обвинителките кои беа вклучени во постапката. Кратко откако Основното обвинителство го ослободи Муареми од истрага и понатамошна постапка, во средината на месец август тој си поднесе оставка, наводно поради лични причини, а медиумите пренесуваа дека оставката е неизбежна поради фактот што мандатот секако му истекува.

По заминувањето на Муареми, во директорското столче седна Горан Иванов, кој пак изминатиов период имаше чести средби со претставници од обвинителство. Најпрво, тој се сретна со Исмаил Абази, кој дојде на местото на Русковска во Основното јавно обвинителство за гонење на органииран криминал, а неодамна имаше средба и со Љубомир Јовески, Јавниот обвинител на  Република Северна Македонија, заменикот на основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Трајче Пеливанов, како и основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Гаврил Бубевски.

Целите на овие средби е секако зголемување на соработката меѓу институциите, и „пеглање“ на комуникацијата по упадот во финансовата полиција кој го направи Рускоска.

Дали сегашниот оглас со кој се бара директор на УФП е со цел Иванов да го добие четиригодишниот мандат, или сепак, ќе се разгледуваат и другите пристигнати пријави ќе видиме наскоро.

П.О.

Фото: Принтскрин/Управа за финансиска полиција

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КАКО ДА ЗНАЕТЕ ДАЛИ ИМАТЕ ЕВТИНА ТАРИФА: Чекајте да се појави оваа ознака на броилото

ЕВЕ КАКО ДА ЗНАЕТЕ ДАЛИ ИМАТЕ ЕВТИНА ТАРИФА: Чекајте да се појави оваа ознака на броилото

ГЕРМАНЕЦ ГАЗДА НЕ ТИ ДАВА НИ ПОТТА ДА СИ ЈА ИЗБРИШЕШ: Исповед на гастарбајтер од Германија, вели „рмбал“ шест месеци и тие му биле најтешки

ГЕРМАНЕЦ ГАЗДА НЕ ТИ ДАВА НИ ПОТТА ДА СИ ЈА ИЗБРИШЕШ: Исповед на гастарбајтер од Германија, вели „рмбал“ шест месеци и тие му биле најтешки

ЗОРАН ЈОВАНОВСКИ ДОБИ НОВ ЧЕТИРИГОДИШЕН МАНДАТ - и натаму ќе биде член на Надзорниот одбор на НЛБ Банка

ЗОРАН ЈОВАНОВСКИ ДОБИ НОВ ЧЕТИРИГОДИШЕН МАНДАТ - и натаму ќе биде член на Надзорниот одбор на НЛБ Банка

„CREDIT SUISSE“ ИМА ЛИСТА НА ЗЕМЈИ СО НАЈМНОГУ МИЛИОНЕРИ: Македонија ја нема, а еве кои балкански земји имаат богашати

„CREDIT SUISSE“ ИМА ЛИСТА НА ЗЕМЈИ СО НАЈМНОГУ МИЛИОНЕРИ: Македонија ја нема, а еве кои балкански земји имаат богашати

НЕКОЈ ПОВТОРНО КУПУВА АКЦИИ ОД СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА - кај кого заврши малиот пакет од половина процент за 67 илјади евра

НЕКОЈ ПОВТОРНО КУПУВА АКЦИИ ОД СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА - кај кого заврши малиот пакет од половина процент за 67 илјади евра

САМИТОТ НА „ОБСЕ“ ГО НАЛУТИ ПРИВАТНИОТ СЕКТОР: Кој ќе ни надомести за неработниот ден?

САМИТОТ НА „ОБСЕ“ ГО НАЛУТИ ПРИВАТНИОТ СЕКТОР: Кој ќе ни надомести за неработниот ден?

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИВААТ ОД 1.500 ДО 3.000 ДЕНАРИ ПЛУС - Дел од антикризните мерки насочени и кон најстарите жители

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИВААТ ОД 1.500 ДО 3.000 ДЕНАРИ ПЛУС - Дел од антикризните мерки насочени и кон најстарите жители

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

СЕРИОЗНА КРИЗА ВО ГЕРМАНИЈА: Берлин тешко дека може да најде излез- Шолц предизвика големи проблеми

СЕРИОЗНА КРИЗА ВО ГЕРМАНИЈА: Берлин тешко дека може да најде излез- Шолц предизвика големи проблеми