21 Септември, 2023
0.0240

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

Објавено во: Свет 09 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Властите го утврдуваат мотивот за нападот кој вчера го изврши Сириецот кој избоде деца во парк во Франција.

Напаѓачот е 31-годишен Сириец, кој со нож избоде четири деца и двајца возрасни на детско игралиште во градот Анеси. 

Избодените деца се на возраст од 22 месеци до три години. На социјалните мрежи се појави страшна снимка од нападот, на која се гледа како напаѓач со нож во рака бара и прободува деца на детско игралиште, а се гледа и како прободува дете во количка. 

Го повикаше името на Исус за време на нападот. Напаѓачот е сириски христијанин кој дошол во Европа пред 10 години. Тој доби статус на бегалец во Шведска, од каде што пристигна во Франција пред четири месеци, откако се разведе од сопругата, која вели дека оттогаш не знае ништо за него. Тој остави и тригодишна ќерка во Шведска.

Во минатогодишното барање за статус на бегалец во Франција тој изјавил дека е сириски христијанин. Откако е уапсен, кај него биле пронајдени крст и христијански молитвеник.

Француските власти вчера објавија дека мотивот за нападот не бил терористички и дека напаѓачот немал криминално досие, ниту се лекувал поради психички проблеми.

Министерот за внатрешни работи на Франција, Жералд Дарманин денеска објави значајна информација, која може да биде важна за откривање на мотивот за нападот. Имено, Сириецот аплицирал за статус на бегалец во Франција, а неговото барање е одбиено пред само неколку дена.

„Таа случајност е загрижувачка. Тој го направи она што го направи само неколку дена откако неговото барање беше одбиено“, рече Дарманин.

Би-би-си јавува дека напаѓачот неколку дена бил во близина на игралиштето.

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)