29 Март, 2023
0.0364

КОЈ Е КОНТРОВЕРЗНИОТ ТАЈКУН ОД ЛОЖАТА НА НОВАК: Избегнува судење за напад на полицајка, а познат е и по друга афера

Објавено во: Свет 30 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Адвокатот Иван Ниниќ на својот Твитер профил објави фотографија на која се гледа како контроверзниот бизнисмен Бранко Миљковиќ седи во ложата на Австралија Опен, каде е семејството на тенисерот Новак Ѓоковиќ. Миљковиќ, кој е поврзан со бројни афери, подолго време избегнува судење за нападот на комунална милиција, а на денешното рочиште не се ни појави бидејќи, како што тврди, е во делегацијата на тенисерот Ѓоковиќ, пишува порталот Нова.рс.

Адвокатот Ниниќ, кој го застапува оштетениот во постапката, тврди дека Миљковиќ подолго време доставувал медицинска документација според која му било препорачано да молчи. Дека не е баш така говори и фактот што тој присуствуваше на натпреварот во Австралија во неделата, а од друга страна го избегнува судењето.

Денеска требаше да се одржи 26-то по ред судење, а рочиштата се закажани за сите денови оваа недела. Според судот, Миљковиќ тоа го знаел и навреме бил информиран. Сепак, тој повторно не се појави. И додека на претходните рочишта тврдеше дека мора да мирува и дека има проблеми со срцето, поради што се уште не е сослушан, денеска не се појави од други причини.


Неговиот адвокат приложи документација дека е во официјалната делегација на Новак Ѓоковиќ, а тој моментално е во Австралија. Беше наведено и дека тој треба да слета во Србија на 1 февруари.

Кривичниот совет поради сите околности во наредните денови треба да донесе одлука дали Миљковиќ ќе биде приведен.

А кој е Бранко Миљковиќ?

Бранко Миљковиќ е сопственик на градежните фирми „МБА Ратко Митровиќ“ и „М.Н. Градња“, а беше приведен во април 2020 година за напад на дежурни припадници на комуналната милиција. Инцидентот се случил на градилиште во Белград, каде што дошла комуналната милиција по пријава на граѓанин дека некој гори гума. Сопственикот на градежната компанија почнал да ги навредува полицајците, а потоа удрил двајца комунални работници, по што бил приведен во полиција.

Нападнатиот комунален работник тогаш тврдеше дека Миљковиќ им се заканувал со своите врски.

Инаку, Миљковиќ и е познат на јавноста по бројните афери кои ги има зад себе. Со текот на годините, неговата компанија доби бројни профитабилни проекти, како што е изградбата на плато во Славија, пишува Нова.рс.

Извор и повеќе детали: Нова.рс

Фото: Твитер

Можеби ќе ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Објавено видео како полицијата ја изрешета жената која ги уби учениците во САД

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Објавено видео како полицијата ја изрешета жената која ги уби учениците во САД

ЦРН КРУГ ЛЕБДИ НАД МОСКВА: Граѓаните споделуваат видео, но не знаат што е тоа

ЦРН КРУГ ЛЕБДИ НАД МОСКВА: Граѓаните споделуваат видео, но не знаат што е тоа

Синдикатите бараат Макрон „да одмори“: Властите испраќаат илјадници полицајци „да ја бранат земјата“

Синдикатите бараат Макрон „да одмори“: Властите испраќаат илјадници полицајци „да ја бранат земјата“

ЗАБРАНА ЗА ПРОДАЖБА НА ВОЗИЛА ШТО ЕМИТУВААТ CO2! Донесен е важен закон!

ЗАБРАНА ЗА ПРОДАЖБА НА ВОЗИЛА ШТО ЕМИТУВААТ CO2! Донесен е важен закон!

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГИ ПОГОДИ ОСТРОВИТЕ НА ЈАПОНИЈА! Според Рихтеровата скала измерени 6,2 степени

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГИ ПОГОДИ ОСТРОВИТЕ НА ЈАПОНИЈА! Според Рихтеровата скала измерени 6,2 степени

ПЛАНИРАЛА И ДРУГИ НАПАДИ: Полицијата пронајде манифест!

ПЛАНИРАЛА И ДРУГИ НАПАДИ: Полицијата пронајде манифест!

ВИДЕО: ДЕТАЛИ ОД МАСАКРОТ ВО САД, УБИЕНИ ДЕЦА ВО УЧИЛИШТЕ! Полицијата објави видео снимки од напаѓачот

ВИДЕО: ДЕТАЛИ ОД МАСАКРОТ ВО САД, УБИЕНИ ДЕЦА ВО УЧИЛИШТЕ! Полицијата објави видео снимки од напаѓачот

НЕТАНЈАХУ ПОПУШТИ ПОД СИЛНИОТ ПРИТИСОК: Ги одложува судските реформи кои ескалираа со протести

НЕТАНЈАХУ ПОПУШТИ ПОД СИЛНИОТ ПРИТИСОК: Ги одложува судските реформи кои ескалираа со протести

ТРИ СИМПТОМИ КОИ СЕ ЈАВУВААТ ЕДЕН МЕСЕЦ ПРЕД СРЦЕВ УДАР: Обрнете внимание на клучните работи кои водат до директна смрт

ТРИ СИМПТОМИ КОИ СЕ ЈАВУВААТ ЕДЕН МЕСЕЦ ПРЕД СРЦЕВ УДАР: Обрнете внимание на клучните работи кои водат до директна смрт